Od toga da pojedemo na žlicu do toga da ga stavljamo na lice, med nosi bezbroj prednosti za naše zdravlje. Sadrži antibakterijska i antiuupalna svojstva, a njegova moć leži u sastavu.
Sadrži fruktozu, glukozu, polifenole, enzime, minerale, aminokiseline, vitamine i proteine. Prava bomba zdravlja, zar ne?
Pet prednosti meda za zdravlje
- Liječi bolno grlo: Med smanjuje oticanje i olakšava bol u grlu. Pomaže kod prehlada i kašlja.
- Smiruje probavu: Med se često koristi kao pomoć za liječenje trbobolje i želuca
- Čisti kožu: Može smiriti iritacije na koži i prištiće
- Liječi rane i opekline: Med stvara zaštitnu barijeru zbog koje rane brže zacijeljuju
(FOTO: Pexels)
Čuvar zdravlja
Prema Nacionalnom zdravstvenom institutu, med sadrži enzim koji proizvodi hidrogen peroksid i tako ubija mikrobe. Upravo se zato stoljećima koristi kao antibakterijsko sredstvo i za vanjsku i oralno upotrebu.
(FOTO: Thinkstock)
Osim toga, med djeluje antioksidativno odnosno smanjuje oksidativni stres na stanice koji može uzrokovati niz problema od astme pa i tumora. Sadrži polifenole koji utječu na stanice i štite ih. Uz to, smanjuju povećani kolesterol i štite od kardiovaskularnih bolesti.
Koliko ga treba konzumirati?
Med je danas zato najdostupnija 'medicinska' hrana. Međutim, to nas može dovesti u napast da konzumiramo prevelike količine ove namirnice. To, ipak, nije preporučljivo jer se med smatra dodanim šećerom. Upravo zato Američka udruga za srce upozorava da ne bi trebalo jesti više od jedne i pol žličice dnevno.