Banane
Iako se banane mogu činiti dobrom opcijom za početak jutra, ako se konzumiraju na prazan želudac, one zapravo mogu smanjiti razinu energije. Isprva ćete vjerojatno osjetiti energetski poticaj zahvaljujući visokoj razini šećera, ali nakon nekoliko sati vjerojatno ćete se ponovno osjećati umorno i gladno. Također, mogu predstavljati problem ljudima koji pate od sindroma iritabilnog crijeva, uzrokujući proljev.
(Foto: Pexels)
Kava
Za mnoge ljude, šalica kave odmah nakon buđenja čini se najprirodnijom idejom, ali zapravo je prilično beskorisno. Istraživanja su pokazala da ispijanje kave prije obroka poboljšava našu toleranciju na kofein. U prvom satu nakon buđenja, vaše tijelo proizvodi kortizol i bitno je da ne ometate ovaj proces i prirodne biološke ritmove.
(Foto: Pixabay)
Riža
Riža sadrži mnogo složenih ugljikohidrata koji se dugo probavljaju. To je dobra stvar jer dugo imamo energiju, ali ako se jede prije spavanja može izazvati debljanje.
Ručak je najbolje vrijeme za uključivanje riže u vašu prehranu. Vaš metabolizam funkcionira brzo tijekom tih sati i tijelo će je lakše probaviti.
(Foto: Thinkstockphotos)
Šećer
Bolje se držati podalje od rafiniranog šećera ako se želite držati zdrave prehrane, ali ponekad je nemoguće odoljeti. Ključna pogreška koju napravimo je kada jedemo slatkiše kao užinu. Tako će vam se razina šećera u krvi povećati, ali i snižavati, a osjećat ćete se umorno i nervozno.
Ako ne možete oduprijeti iskušenju, priuštite si desert odmah nakon glavnog obroka. Tako se razine šećera u krvi neće tako dramatično povećati.
(Foto: Thinkstock)
Mlijeko
Neki ljudi od djetinjstva započinju svoj dan uz čašu mlijeka, ali ova navika ne funkcionira dobro za odrasle. Mlijeko je teško probaviti, pa konzumiranje ujutro u kombinaciji s drugom hranom može uzrokovati žgaravicu i bolove.
Večer je najbolje vrijeme za popiti čašu toplog mlijeka. Pomaže smirivanju tijela i potiče dobar noćni san.
(Foto: Pexels)
Meso
Meso je izvrstan izvor proteina i vitamina B, ali može stvoriti prekomjerno opterećenje probavnog sustava. Zato je bolje izbjegavati meso prije odlaska u krevet. Odabir krtog mesa i konzumiranje najmanje tri sata prije spavanja je zapravo dobra opcija jer osigurava sitost i ne sadrži prekomjernu količinu kalorija koja bi mogla izazvati debljanje.
Tijekom dana možete jesti meso da biste dobili dovoljno proteina. Ali budite oprezni s jutarnjim obrokom budući da može biti previše "težak" za vaše tijelo.
(Foto: Pexels)
Orašasti plodovi
Orašasti plodovi su izvrstan izvor zdravih masnoća i kalorija, ali navečer nisu dobar izbor. Treba im puno vremena da se probave, što uzrokuje probleme sa spavanjem. Odaberite orašaste plodove za doručak ili kao zdravu užinu da biste iskoristili sve prednosti za zdravlje.
(Foto: Pixabay)
Masni sir
Tost sa sirom prije spavanja može biti primamljivo, ali bolje je držati se dalje od ovog proizvoda. Visoko-masni sir može biti teško probavljiv što znači da može izazvati nelagodu i ometati spavanje. S druge strane, sir za doručak osigurava tijelu prijeko potreban kalcij koji potiče rast mišića i zdravlje kostiju.
(Foto: Pexels)
Agrumi
Početi dan sa svježim cijeđenim sokom od citrusa može izgledati zdravo, ali nije. Agrumi su vrlo kiseli i odmah nakon obroka povećavaju kiselost te uzrokuju neugodne probavne probleme kao što su žgaravica, osjećaj težine u želucu i usporavanje apsorpcije hranjivih tvari. Pričekajte malo nakon obroka i uživajte u voćnom soku.
(Foto: Pixabay)
Grah
Grah je bogat vlaknima, pa ako ga jedete u večernjim satima može uzrokovati nadutost i smanjiti kvalitetu spavanja. Bolje je biti oprezan s ovom namirnicom. Grah je savršena hrana za ručak ili ranu večeru: na taj način svi korisni sastojci će se probaviti, a manje je vjerojatno da ćete se osjećati napuhanim i prepunim.
(Foto: Thinkstock)
Jabuke
Jabuke su bogate vlaknima i sadrže prirodne kiseline koje poboljšavaju probavu i funkciju debelog crijeva. Ali ako navečer jedete jabuke, kiselina se može nakupiti u želucu i uzrokovati neugodnost. Jesti jabuke noću također može dovesti do pretjeranog stvaranja plinova. To se događa zato što se probava noću usporava.
Najbolje vrijeme za jabuke je jutro. Na taj način možete stimulirati rad stolice nakon dugog spavanja. Posebno će biti korisno ako ste večerali kasno ili ste jeli previše nezdrave hrane.
(Foto: Pixabay)
Jogurt
Bolje je izbjegavati jogurt na prazan želudac ili prije obroka. Jogurt sadrži mliječnu kiselinu koja može smanjiti kiselost želuca. Usporit će probavu prije obroka.
Uzmite jogurt oko 1-2 sata nakon glavnog obroka da biste iskoristili sve prednosti mliječne kiseline za vašu probavu. Malo jogurta prije odlaska na spavanje je dobra opcija jer će ispuniti vaše tijelo proteinima i doprinijeti razvoju mišića.
(Foto: Thinkstock)