
Zašto se javljaju, kako ih prevenirati i liječiti

Stopalo je važan dio ljudskog tijela kojim se izravno ostvaruje komunikacija s okolinom što je zanemareno u poimanju današnjeg modernog čovjeka.
Građeno je od dvadeset i šest kostiju međusobno vezanih zglobovima, mišićima i ligamentima. Građa čovjekovog stopala se kroz evoluciju mijenjala, tako da je uspravan stav doveo do prilagodbe stopala koje je postalo organ oslonca i hoda. Funkcija stopala je u konačnici utjecala na izgled i njegovu anatomsku građu.
Razvojem ljudske vrste i prilagodbe načinu života, okolinskim, ali i meteorološkim uvjetima života, obuća postaje sve uža, tješnja,od tvrđeg materijala, dolazi do izrade obuće s visokim potpeticama što u konačnici manifestira pojavom anatomskih poremećaja i funkcionalnom prilagodbom stopala na nove uvjete.
Spregom brojnih čimbenika dolazi do razvoja promjena na stopalima, pojave simptoma koji su pokazatelj disfunkcije i potencijalnog anatomskog oštećenja što na kraju rezultira nastankom deformiteta i različitih patoloških stanja na stopalima.
U Poliklinici Aviva pod vodstvom mr. sc. Dijane Bešić, dr. med djeluje odjel fizikalne medicine i rehabilitacije. S dr. Bešić u nastavku smo porazgovarali o najčešćim simptomima, bolestima i liječenju stopala kao vrlo bitnog dijela ljudskog lokomotornog sustava.
SIMPTOMI I ZNAKOVI UPOZORENJA KOD POJAVE BOLOVA U STOPALIMA
Iako je veličinom neupadljivo prema preostalom dijelu lokomotornog sustava, svojom delikatnom funkcijom i osobitošću građe dolaze do izražaja sve njegove specifičnosti. Zato se bolovi u stopalima ne bi trebali marginalizirati, niti zanemarivati. Bolovi najčešće upućuju i odraz su poremećaja (anatomskog/funkcionalnog ili oba), a deskripcijom simptoma i na temelju reakcija bolesnika upućuju na važnost problema i seriozan pristup u liječenju. Kada govorimo o zdravom stopalu (promatramo i govorimo o bosom stopalu) ono ima izgled lučnog mosta. Stopalo ima nekoliko uzdužnih i poprečnih svodova, a te svodove podržavaju mali mišići stopala i potkoljenice. Kada je snaga mišića stopala u ravnoteži sa silama opterećenja koje djeluju na stopalo, ono ima svoj optimalni anatomski izgled uz dostatnu funkciju.
Prvi simptomi i znakovi upozorenja deformacije stopala pojavljuju se zbog promjena uzrokovanih statičkim disbalansom i manifestacijom kliničke slike
KOJE PROMJENE I DEFORMACIJE NALAZIMO NA STOPALIMA?
Tijekom vremena zbog spuštenih svodova stopala razvijaju se deformacije prstiju, pojave mekotkivnih promjena na koži prstiju i tabanskom dijelu stopala, poznatije kao natisci -
Ostale promjene koje se javljaju na stopalima su: deformacija palca stopala poznatija kao
DIJAGNOSTIKA I LIJEČENJE DEFORMITETA STOPALA, BOLOVA U STOPALIMA
Bolovi u stopalu/ima ili deformiteti koje bolesnici sami uočavaju na njima razlog su njihova obraćanja i traženja stručnog mišljenja specijalista fizijatara, ortopeda, kirurga. Razlog pojave i uzrok većine promjena započinje zbog nedovoljne brige u smislu prevencije i čuvanja stopala.
Ukoliko su bolovi stalno prisutni u stopalima liječnik će dijagnostičku obradu započeti ciljanom anamnezom, kliničkim pregledom i time utvrditi koje su dijagnostičke pretrage potrebne i neophodne kako bi se postavila „radna dijagnoza“ , a time započelo svrhovito, ciljano i optimalno liječenje.
U većini slučajeva klinički pregled i anamneza najviše mogu pomoći kod postavljanja dijagnoze, ali dugotrajnost u trpljenju bolova, te najčešće osobni stav bolesnika i pokušaj da „ izdrži“ i da će se bolovi povući poslije par mjeseci iziskuju od liječnika najmanje u inicijalnoj obradi standardnu radiološku obradu (RTG stopala) kojom se može verificirati većina promjena na stopalima (osim mekotkivnih struktura) o kojima je prethodno govoreno. Radiološkom obradom uviđamo i promjene u vidu osteoartritisa koji pogađa ne samo velike zglobove na lokomotornom sustavu već i male zglobove na stopalima.
Uz RTG, liječnik pacijenta može uputiti i na sofisticiraniju radiološku dijagnostiku poput CT-a ili MR-a stopala dok je UZV brža i dostupnija dijagnostika, bez ionizirajućeg zračenja.
Mr. sc. Dijana Bešić, dr. med., Voditeljica medicinske rehabilitacije u Poliklinici Aiva naglašava: „Liječenje naših bolesnika treba biti usmjereno ka personaliziranoj medicini jer ćemo samo tako postići najbolje rezultate i maksimalno mogući funkcionalni oporavak bolesnika tj. njegovog stopala. Cilj nam je svim primijenjenim modalitetima liječenja spriječiti daljnje oštećenje tkiva, zglobnih struktura, kontrola boli, deformacija, te poboljšanje pokretljivosti,sprječavanje onesposobljenosti i progresije deformiteta i bolesti. To sve u konačnici vodi povećanju kvalitete života.“
Ako je potrebno bolesniku se na temelju postavljene dijagnoze, kliničke slike i subjektivnih smetnji može preporučiti fizikalna terapija, kojom želimo smanjiti ili potpuno eliminirati bol, oteklinu, izljev, toplinu, postići željeni opseg pokreta ciljanom kineziterapijom za male mišiće svodova stopala i prstiju, zglobove,te ih ojačati).
U Poliklinici Aviva primjenjuju se razne fizikalno terapijske procedure (kineziterapija za mišiće stopala, kako je već napomenuto, elektonalagezija, elektromagnetoterapija, UZV terapija, laseri niskog i visokog intenziteta, te nove „ visoke tehnologije“ u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji poput udarnog vala, HILT lasera (eng. High Intensity Laser Therapy), radiofrekvencije, interaktivne neurostimulacije, te SIS-a- super induktivni sustav kojim se primjenjuje elektromagnetsko polje visokog intenziteta u liječenju poremećaja muskuloskeletnog sustava, primjena akupunkture, lokalna primjena krio i termo procedura, kinesiotaping, masaže stopala itd.).
U farmakološkom liječenju bolova u stopalima primjenjuju se nesteroidni antireumatici( NSAR) koji su nezaobilazni dio liječenja kao i njihova topikalna primjena na mjestu bolova u obliku gelova i krema. Važno je napomenuti da se primjenjuju i lokalne infiltracije glukokortikoida u području mekotkivnih struktura stopala, ali je njihova primjena strogo ograničena i indicirana je sukladno postavljenoj dijagnozi, kliničkoj slici i subjektivnim smetnjama bolesnika.
Kada sve navedene preventivne mjere (edukacija, promjena stila života, redukcija TM, nošenje ortopedskih uložaka, kineziterapija i opetovane FT procedure ne poluče očekivani ishod liječenja), a deformacija stopala je etablirana i izaziva poteškoće, onda je jedini način liječenja operativni.
MALI, ALI VAŽAN DIO LJUDSKOG TIJELA!
Važno je na kraju istaknuti da iako veličinom malo, ljudsko stopalo nosi cijeli teret tijela i njime smo u stalnom kontaktu s okolinom jer je organ za prijenos težine i kretanje. Zdravo stopalo u ljudi ima iznimno važnu funkcionalnu ulogu pri hodu, održavanju uspravnog stava tijela (biomehanička postura). Stopala treba čuvati i njegovati ( nošenje komforne, udobne obuće s tabanicom koja ne žulja, izbjegavati obuću s previsokim potpeticama – optimalna visina pete 3-4 cm, primjenjivati masaže stopala, kupke, nositi udobne čarape od prirodnih materijala). Treba se podsjetiti mudre izreke „ Bolje spriječiti nego liječiti“ i poduzeti sve kako bismo spriječili tegobe sa stopalima.






