Rak dojke
Rak dojke danas je najčešća zloćudna bolest žena u razvijenom svijetu i jedan od vodećih javnozdravstvenih problema u svijetu. Od raka dojke godišnje u Hrvatskoj oboli oko dvije i pol tisuće žena, najčešće u dobi iznad pedesete godine, ali u posljednje vrijeme sve češće obolijevaju i mlađe žene.
Vrlo je važno rano otkrivanje bolesti, jer dijagnosticirani karcinom u početnom stadiju jamči izlječenje kod više od 90 posto žena. Stoga se preporučuje svim ženama starijim od 50 godina da redovito, jednom godišnje učine mamografski pregled dojke, kako bi se pravovremeno uočile moguće promjene u tkivu dojke.
U okviru programa žene u dobi između 50 i 69 godina se pozivaju na besplatni mamografski pregled svake dvije godine. Mamografija je rendgenski pregled dojki kojim se mogu otkriti promjene na dojci i do dvije godine ranije od pojave kliničkih simptoma.
Neki od simptoma koji mogu upućivati na rak dojke: kvržica – mali čvorić koji je drugačiji od ostalog tkiva, promjena oblika dojke ili/i bradavice, zadebljavanje kože oko bradavice, crvenilo na koži, iscjedak iz bradavice itd.
Povećan rizik za rak dojke vezan je i uz stanovite životne navike koje prepoznajemo kao nezdrave: nedovoljno kretanje i nezdrava prehrana (višak masnoća, šećera, brza hrana) koji dovode do pretilosti, zatim pušenje, pretjerana konzumacija alkohola te izloženost stresu i ionizirajućim zračenjima.
Rak debelog crijeva
U Republici Hrvatskoj rak debelog crijeva drugi je najčešći oblik raka u muškaraca (iza raka pluća) i u žena (iza raka dojke). Od ukupnog broja dijagnosticiranih slučajeva raka u Hrvatskoj na ovu zloćudnu bolest otpada 15 posto slučajeva u muškaraca i 13 posto slučajeva u žena. Godišnje se u Hrvatskoj otkrije oko 3000 osoba s rakom debelog crijeva, a od te bolesti umre oko 1900 osoba.
Rizik od razvoja raka debelog crijeva znatno raste nakon 40-te godine života, a 90 posto svih karcinoma otkrije se u osoba starijih od 50 godina.
Upravo iz tih razloga pokrenut je Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva koji ima za cilj što ranije dijagnosticiranje. Programom je obuhvaćena ukupna populacija u dobi od 50 do 74 godine, a svi građani imaju jednaku mogućnost sudjelovanja u programu probira.
U okviru programa žene i muškarci se pozivaju da provedu testiranje na nevidljivo krvarenje u stolici svake dvije do tri godine, a pozitivne osobe se zatim pozivaju na kolonoskopski pregled radi utvrđivanja uzroka krvarenja.
Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva usmjeren je poboljšanju zdravlja populacije jer se ranim i pravovremenim otkrivanjem i sprječavanjem bolesti omogućava bolja kvaliteta života.
Rak vrata maternice
Rak vrata maternice najčešći je zloćudni tumor ženskih spolnih organa, koji se na ljestvici učestalosti malignih bolesti u žena nalazi odmah iza vodećeg raka dojke. Od raka vrata maternice godišnje u Republici Hrvatskoj umre oko sto žena, a svake je godine tristotinjak novooboljelih.
Danas sa sigurnošću znamo da je jedan od glavnih uzročnika u nastanku raka vrata maternice, dugotrajna, kronična (neliječena) upala rodnice i vrata maternice prouzročena humanim papiloma virusom (HPV) koji se u slučaju cervikalne infekcije prenosi spolnim putem.
Rizični čimbenici za razvoj raka vrata maternice su: rani spolni odnosi, česta promjena partnera, spolni odnosi bez zaštite, loša genitalna higijena, infekcija humanim papiloma virusom i herpes simpleks virusom tipa 2, veći broj poroda, pušenje.
Liječenje uznapredovalog raka vrata maternice puno je teže i manje uspješno. Najučinkovitiji način prevencije ovog raka je edukacija mladeži o odgovornom spolnom ponašanju, cijepljenje protiv HPV-a i redoviti ginekološki pregledi s PAPA-testom. Redoviti pregledi su važni jer šest od deset slučajeva raka vrata maternice događa se kod žena koje nikad nisu obavile PAPA-test ili ga nisu obavile u zadnjih pet godina.
Odgoditi nije isto što i riješiti. Odazovi se odmah.Besplatni telefon 0800 8586