Živimo u novoj stvarnosti, ali svi dosadašnji izazovi s kojima smo se susretali poput odnosa s partnericom ili partnerom, djecom, stresa na poslu koji može dovesti do burnouta, traumatskih događaja kao što su potres ili obiteljske tragedije i dalje nas prate. Novonastale okolnosti dovele su mentalno zdravlje kao temu snažno u javni diskurs, a predstojeći Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se od 1992. godine obilježava 10. listopada, odličan je povod da svatko od nas osvijesti činjenicu kako je briga pojedinca o vlastitom mentalnom zdravlju danas važnija nego ikad prije. Svjetska federacija za mentalno zdravlje kroz njegovo obilježavanje želi potaknuti na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju jer je za opće stanje organizma svakog čovjeka ono jednako bitno kao i fizičko. Ključ boljitka i sreće svakog od nas leži u tome da shvatimo kako je u redu tražiti pomoć kada se suočimo s teškim životnim okolnostima te da psihološku pomoć ne traže samo osobe s ozbiljnim dijagnozama mentalnog zdravlja.
Napravite prvi korak u suočavanju s problemima i sudjelujte u podcastu
Prvi korak u tome je svakako usmjeravanje na vlastite potrebe i suočavanje sa stvarnim problemima koji nas tište i koji uvelike utječu na kvalitetu naših života. Prijavom na sudjelovanje u Budi DOBRO. Budi CE. podcastu stvarni ljudi dobivaju priliku za opušten razgovor sa psihologom o stvarnim problemima koji ih muče. Pozivamo vas da poput drugih, koji su već bili dio ovog podcasta, iz udobnosti vlastitog doma i u poznatom okruženju progovorite o svojim životnim problemima kroz besplatan razgovor sa stručnjakom uz zajamčenu anonimnost. Bez obzira što jednim razgovorom nećete riješiti sve svoje probleme, važno je pokrenuti se i uzeti vlastito zdravlje u svoje ruke.
Razgovor sa psihologom iz udobnosti naslonjača
U opuštenom razgovoru sa psihologom dobit ćete konkretne savjete uz koje ćete započeti proces osvještavanja samog problema i utvrditi korake koji su potrebni da bi se problem riješio. Vaš snimljeni glas bit će stvaran, kao i vaši životni izazovi s kojima će se mnogi slušatelji moći poistovjetiti, no ime ćemo promijeniti kako bi zaštita vašeg identiteta ostala potpuna. Prijava za razgovor sa stručnjakom je jednostavna, a odvija se preko obrasca na Budi DOBRO. Budi CE. platformi.Nakon što izaberete temu o kojoj želite razgovarati, potrebno je odabrati da je želite obraditi kao podcast te ostaviti svoje kontakt podatke.
BUDITE DOBRO. BUDITE CE
Kako bi ljude svih generacija potaknula na brigu o vlastitom mentalnom zdravlju, Cedevita je pokrenula edukativnu internetsku stranicu Budi DOBRO. Budi CE. koja nas kroz optimizam uči kako se nositi s nizom životnih izazova i poručuje da, iako ne možemo utjecati na ono što se događa oko nas, možemo utjecati na svoju reakciju. Platforma donosi autentične ljudske priče i nesimulirane razgovore između psihoterapeuta i pojedinaca iz kojih svi možemo naučiti kako se nositi s ponekad nepodnošljivom svakodnevicom.
Biti DOBRO, biti CE zapravo znači vjerovati u pozitivne životne ishode i biti spreman učiti kako se nositi sa situacijama na koje ne možemo utjecati, s osmijehom na licu. Cedevita je prije pokretanja ove platforme provela sveobuhvatno istraživanje o mentalnom zdravlju i optimizmu u suradnji s istraživačkom agencijom Ipsos, a rezultati su im samo dali dodatan vjetar u leđa jer je čak 77% građana prepoznalo optimizam kao ključ za očuvanje mentalnog zdravlja.