Već četiri generacije, obitelj Gorički ručno pravi prave, domaće zagorske mlince, od samo četiri sastojka: brašna, vode, malo soli i puno ljubavi.
"Ja sam kći mlinara, udala sam se za mlinarevog sina i mi vam bez mlinaca nemremo ni živjeti", kaže s osmijehom Mirjana Gorički pokazujući obiteljski Mlin u Jertovcu.
Mlinci obitelji Gorički nemaju baš nikakvih aditiva, a prave se ručno, i zato je iznimno važan onaj četvrti sastojak. Potrebna je prava vještina za razvući tijesto na ogromne, tanke plahte koje se zatim režu na manje komade i suše na posebnim pećima. Mlinci se zatim peku točno određeno vrijeme kako bi bili savršeno hrskavi, a kad se ohlade, brzo se pakiraju i voze u SPAR gdje vas čekaju svježi i spremni za obiteljski ručak.
Izuzev europske zaštićene oznake europskog porijekla koja jamči autentičnost proizvoda, za svoje domaće zagorske mlince, obitelj Gorički dobila je i Znak te Uvjerenje tradicionalnog i umjetničkog obrta. Mlinci su pakirani u vrećice od 500 grama, a rok trajanja im je čak 365 dana uz uvjet da se čuvaju na tamnom i suhom mjestu. Da svakodnevno stignu u SPAR i INTERSPAR trgovine brine desetak članova proširene obitelji Gorički, pa se u pravom smislu riječi radi o obiteljskom poslu.
"Baka dva puta tjedno napravi mlince i svaki put kad ih pojedem dobijem pet u školi iz matematike", kaže jedan od najmlađih članova obitelji Gorički, dok drugi dodaje da su bakini mlinci za njega - raj!
A bakin 'tajni' recept za mlince glasi: izlomiti ih i preliti kipućom vodom. Nakon što ih ocijedite, stavite ih na mast od pečenja, a možete ih i malo zapeći.
I za kraj, ono najvažnije:
"Mlince je najbolje jesti kad ste okružen ljudima koje volite", zaključuje Ivana Gorički, Mirjanina snaha.
Osim domaćih mlinaca iz Mlina obitelji Gorički, trgovine SPAR i INTERSPAR nude široku ponudu hrvatskih proizvoda. Kampanjom „Da, domaće je!“ SPAR Hrvatska naglašava važnost poticanja kupovine hrvatskih proizvoda i potvrđuje svoju posvećenost promicanju domaće kvalitete.
Više o domaćim mlincima obitelji Gorički doznajte u videu koji je o njima snimio Robert Knjaz.