Svjetski dan pčela u Zagrebu – umjetnički rad na Slavonskoj aveniji

Image

Uz Slavonsku aveniju,

24.5.2021.
14:54
VOYO logo

Rezultat je to suradnje Atlantic Grupe na čijoj zgradi je istaknut, Veleposlanstva Republike Slovenije u Zagrebu i SLO CRO Poslovnog kluba čije projekte sufinancira SPIRIT Slovenija - u nastojanju da se podigne svijest o potrebi zaštite ovih jedinstvenih oprašivača cvjetova o kojima ovisi čak trećina ljudske hrane.

Ujedinjeni narodi proglasili su 20. svibanj - Svjetski dan pčela - 2017. godine na inicijativu Republike Slovenije u želji da potaknu međudržavnu suradnju u zaštiti oprašivača kao i globalnim pitanjima zaštite okoliša, prelaska na održivu poljoprivredu, te iskorjenjivanju gladi u državama u razvoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

"U Sloveniji je pčelarstvo masovna gospodarska odnosno amaterska djelatnost s nekoliko stoljeća starom tradicijom. Prvi profesionalni učitelj pčelarstva bio je Anton Janša (1734.-1773.), 20. svibanj – Svjetski dan pčela, zapravo je njegov rođendan. Kranjska ili siva medonosna pčela - Apis mellifera carnica – poznata je u cijelom svijetu" naglasio je veleposlanik Republike Slovenije u Hrvatskoj Vojislav Šuc prilikom otkrivanja umjetničkog rada.

U Europskoj uniji 78 posto vrsta divljeg cvijeća i 84 posto poljoprivrednih vrsta ovisi o oprašivanju uz pomoć životinja koje izumiru uslijed klimatskih promjena, smanjenja staništa, zagađenja okoliša. Bez oprašivača ozbiljno je ugrožena proizvodnja jabuka, naranči, marelica, trešanja, graha, krastavaca, bundeva, bilja poput bosiljka, timijana i kamilice te usjeva rajčica, paprike i agruma. U ekonomskim okvirima riječ je o proizvodnji hrane vrijednoj 22 milijardi eura godišnje u Europi i 153 milijarde u svijetu, koja se pripisuje ovim malim insektima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Način na koji se odnosimo prema okolišu danas, postavlja temelje budućnosti i opstanku svijeta kakav poznajemo u vremenima koja dolaze. Svjedoci smo izumiranja vrsta i smanjenja bioraznolikosti, a bez dizanja svijesti i odgovornog ponašanja prema našem okruženju, nažalost, ne možemo se nadati boljoj budućnosti“ kazao je generalni tajnik Atlantic Grupe Ivan Mišetić.

Image

Godina 2021. je Međunarodna godina kreativnog gospodarstva za održivi razvoj s ciljem skrenuti posebnu pozornost na važnost kreativne ekonomije za zaštitu pčela i drugih oprašivača. Kreativni stvaratelji, arhitekti, dizajneri, pisci i umjetnici su oni koji postavljaju košnice u urbana središta i potrebu za zaštitom pčela na mentalnoj karti stanovništva - i to učinkovitije od drugih društvenih ili ekonomskih aktivnosti. Za zagrebački projekt je ovim povodom bio angažiran umjetnik Miron Milić.

"Oprašivanje je vrlo važno i za druge biljke koje se koriste kao biogorivo u proizvodnji vlakna, lijekova, stočne hrane i građevinskog materijali. Na ovaj se način čuvaju i generiraju brojna radna mjesta.Za budući razvoj ovog područja, kao i za razvoj poljoprivrede i prerade hrane općenito, od ključnog će značaja biti istraživanja, inovacije, obrazovanje, uvođenje novih (zelenih) tehnologija i prijenos znanja" dodao je dr. sc. Saša Muminović, predsjednik SLO CRO Poslovnog kluba.

Image
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo