Zatrpani ste poslom i ne stižete džogirati dok vani sije zubato sunce? Započnite trčati u tami ranog jutra ili večeri uz odgovarajuće tenisice, odjeću i dodatnu opremu koja vas štiti od hladnoće i osigurava vam vidljivost.
Zimi dani traju kraće, a noć nastupa netom što ste došli doma s posla. To što ne vidite prst pred nosom može biti legitiman razlog da ne odradite trening, ali zapravo nije dovoljno jak razlog da se u potpunosti odreknete omiljene tjelovježbe – u bilo koje godišnje doba. Trčanje po mraku ima svoje draži i prednosti, počevši od toga da se na stazi nećete gurate s ostalim trkačima jer spavaju, trčite opuštenije jer nigdje ne žurite, lakše se oslobađate stresa od napornog dana, bolje spavate, a ujutro možete i malo dulje ostati u krevetu.
Morate vidjeti, ali i biti viđeni
Netko je jednom rekao da nema lošeg vremena, već samo loše opreme za trčanje. S obzirom na to da noću vlada potpuni mrak i hladnoća, najbolje je nositi opremu koja vas istovremeno grije, štiti od vjetra i vlage, te koja vam pomaže vidjeti u mraku, ali i vas čini vidljivima drugim trkačima ili sudionicima u prometu.
Jedan od najboljih načina da u tome uspijete je nošenje sportske odjeće i obuće u svjetlijim (bijela, narančasta ili žuta) ili neonskim bojama, te koja na sebi ima ušivene reflektirajuće materijale. Zašto je važno imati oba kriterija pokrivena? Zato što u mraku niste toliko vidljivi kao što mislite da jeste, a vozači pred kraj dana postaju sve neoprezniji – potrudite se da vas vozači u tami na vrijeme otkriju i ne zamijene za prometni čunj.
Danas skoro svaka kvalitetna i topla jakna za trčanje na otvorenom ima reflektirajuće elemente upravo na onim dijelovima koji se pokreću pri trčanju (rukavi, na prsima i leđima). Svjetski poznate marke sportske opreme već godinama na tržište stavljaju tenisice za trčanje s tzv. 3M reflektirajućom tehnologijom u različitim bojama, a mogu se naći i vezice ili đonovi koji svijetle u mraku.
Osim odjeće i tenisica, reflektirajuće mogu biti i prsluci, kape, narukvice, naljepnice i magnetske zakrpe na hlačama te mačje oči na zglobovima. Čak i ako ne trčite u blizini prometa, morate biti u stanju vidjeti stazu na kojoj trenirate. Ne vježbajte bez lagane i vrlo učinkovite naglavne lampe koja će vam pomoći da vidite gdje trčite i da izbjegnete neravnine ili rupe na stazi koje bi lako mogle uzrokovati povrede.
Noću trčite brže
Brojne studije došle su do nevjerojatnog rezultata da je noćno trčanje efikasnije od jutarnjeg. To što po noći slabije vidimo nas čini pažljivijima i trudimo se gaziti tenisicama na pravo mjesto. Samim time nesvjesno popravljamo svoju tehniku trčanja, stvaramo veću produktivnost i više smo fokusirani na ritam, vrijeme i brzinu.
Da, dobro ste pročitali – noću se brže krećemo jer nam okolina ne odvlači pažnju i teže nam je procijeniti realnu brzinu. Ako ne vjerujete ovim zaključcima, izmjerite ih sami uz pomoć pametnih satova ili narukvica koji će prikazati još detaljnije rezultate. Odaberite nekoliko ruta koje su vam ugodne za trčanje i pređite ih i po danu i po noći. Pametni sat neće vam samo izmjeriti brzinu, tempo, udaljenost od starta do cilja, srčani puls, koliko ste kalorija potrošili, koliko koraka učinili ili jeste li zadovoljili svoju dnevnu dozu aktivnosti, već će vam pratiti i kvalitetu sna, predložiti tjedni program vježbanja, prikazati stupnja stresa i preporučeno vrijeme oporavka, pa čak i primati obavijesti s vašeg pametnog telefona.
Ako ste noćna ptica i volite duže spavati ujutro, onda je noćno trčanje idealna vrsta rekreacije za vas. To je najbolji način da završite dan, pogotovo ako imate prikladnu odjeću i obuću – koju možete pronaći na web shopu ili u trgovinama Hervisa, najpouzdanije trgovine sportskom opremom u vašoj blizini.