Priklanjanju narodnoj medicini i široj primjeni ljekovitih biljaka pridonijela je svijest kako je pretpostavka dugoročnom osiguranju zdravlja, aktivno djelovanje na uzrok bolesti, a ne samo njezino uklanjanje. Također je i edukacija pučanstva o rezistentnosti bakterija na antibiotike doprinijela traženju rješenja u prirodi. Brojne zdravstvene tegobe rezultat su antioksidativnog stresa potaknutog npr. prisutnošću teških metala i drugih reaktivnih tvari iz hrane, lijekova i sl. Potvrdu kako rješenja valja tražiti u prirodi daje istraživanje čiji rezultati pokazuju nižu toksičnost prirodnih antioksidanasa u odnosu na one sintetske.
Upravo tradicionalna kineska medicina liječenju tegoba pristupa sustavno temeljeći svoju praksu na učenju kako se na organizam čovjeka mora gledati kao na nerazdvojnu cjelinu jamčeći time dugoročni rezultat što potvrđuju i nedavna istraživanja. Zahvaljujući povezivanju znanstvenika te razmjeni iskustava i znanja, tradicionalna kineska medicina postaje bliža Zapadu. Odnedavno su se intenzivnije počele istraživati njezine metode liječenja i pripravci koji se tisućljećima koriste u borbi protiv najrazličitijih bolesti.
Predstavnik kvalitetnih biljnih proizvoda tradicionalne kineske medicine je proizvod Gynex koji svojim širokim spektrom djelovanja pozitivno istodobno utječe na zdravlje reproduktivnih organa, krvožilnog sustava, bubrega, žlijezda s unutrašnjim lučenjem te pomaže regulaciju koncentracije šećera u krvi, imunitet i dr.
Gynex sadrži čitavu paletu ljekovitih biljaka od davnina korištenih u narodnoj medicini Istoka i Zapada čija je djelotvornost potvrđena brojnim istraživanjima. Tako je aromatična biljka steža (Potentilla anserina) bogata fenolnim tvarima; taninima i flavonoidima - dokazanim antioksidantima. Upravo zahvaljujući prisutnosti tanina, steža je u tradicionalnoj kineskoj medicini cijenjena zbog antioksidativnog i antimutagenog djelovanja. Ima li se na umu činjenica kako bakterija Listeria monocitogenes kod trudnica može uzrokovati pobačaj te fizičke retardacije novorođenčadi, a Pseudomonas putida upalu rodnice, učinkovita prirodna sredstva koja pomažu zdravlje žene od iznimne su važnosti za normalan ishod trudnoće. Upravo steža moćno djeluje protiv spomenutih mikroorganizama te virusa i gljivica. Štoviše, potiče imunitet, lučenje žuči te pokazuje antikancerogeni učinak.
Pozitivno djelovanje na reproduktivne organe žene (rodnicu i maternicu) ispoljava i livadna djetelina (Trifolium pratense), što je rezultat estrogenog učinka prisutnih izoflavona iskoristivosti slične izoflavonima soje. Osim njih, djetelina sadrži iridoide, flavonoide, triterpene, masne kiseline, polisaharide, saponine, amine, esencijalna ulja, tanine i sl. zahvaljujući kojima ova biljka posjeduje protuupalna, antiseptička i bakteriostatska svojstva. Ne čudi stoga njezina široka primjena u medicinskim pripravcima namijenjenima zacjeljivanju rana, očuvanju integriteta kože te zdravlja pluća, bubrega i jajnika.
Jakom antioksidativnom učinku Gynexa svakako svojom prisutnošću pridonosi i bijela kopriva (Lamium album). Uz to istraživanja su dokazala njezina protuupalna, adstrigentna, antiseptička, antibiotska i spazmolitička djelovanja od davnina korištena u tradicionalnoj kineskoj i narodnoj medicini europskih naroda. Aktivne komponente kojima bijela kopriva može zahvaliti svoje biološko djelovanje i široku primjenu, prvenstveno u liječenju problema žuči, proširenih vena i bubrega su flavonoidi, fenolne kiseline, polisaharidi, triterpeni, saponini, amini, esencijalna ulja, tanini i dr.
Također, istraživanja su pokazala kako ekstrakt lista koprive svojim protuupalnim, antiseptičkim i bakteriostatskim djelovanjem potiče obnovu kože što je posebno važno u sprječavanju preranog starenja uzrokovanog sveprisutnim oksidativnim stresom. Štoviše, ovaj ekstrakt se, na osnovu rezultata znanstvenih studija, nametnuo kao mogući antikancerogeni agens.
Obnovu tkiva pomaže sljedeća sastavnica Gynexa – neven (Calendulla officinalis). Ova biljka sadrži saponine, triterpene, estere masnih kiselina, karotenoide, flavonoiode, kumarine, esencijalna ulja i masne kiseline zahvaljujući kojima pokazuje antioksidativna, protuupalna i antibakterijska svojstva, pomaže zarastanje rana i obnovu epitela kože kod osipa i blažih opekotina.
Stoga ne čudi da moderna dermatologija primjenjuje znanje i iskustvo narodnih liječnika, uvelike koristeći ljekovita svojstva nevena u izradi dermo-kozmetičkih proizvoda. Nadalje, tradicionalna kineska medicina koristi neven u biljnim pripravcima namijenjenih liječenju urinarnih infekcija iz razloga što djeluje protiv bakterija E. coli, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa i Serratia marcescens. Nadalje, prema rezultatima in vitro istraživanja aktivne tvari nevena koče razvoj stanica tumora što još jednom potvrđuje univerzalnost ove biljke.
Isto tako, pokazano je kako se antioksidativna aktivnost borovnice – sastavnice Gynexa, može pripisati činjenici da ova biljka sadrži 15 različitih antocijanina zbog čega se uvelike koristi u narodnoj medicini. Korisna je u liječenju tegoba srca i krvnih žila pomažući održavanje tonusa krvnih žila, cirkulaciju i sprječavajući nastajanje krvnih ugrušaka. Također, uz ranije spomenutu koprivu, pomaže kod menstruacijskih problema. Ne manje značajna je i činjenica kako aktivne tvari ove biljke sprječavaju razvoj bakterije Citrobacter freundii koja napada urinarni i respiratorni trakt te Enterococcus faecalis – bakterije koja napada urinarni trakt.
Antioksidacijskom djelovanju Gynexa doprinosi i velika krvara (Sanguisorba officinalis), biljka koja u svom sastavu ima tanine, flavonoide, saponine te proantocijanidine zahvaljujući kojima jača imunitet, pokazuje antikancerogeno djelovanje i aktivnost protiv hepatitisa B. Zahvaljujući ovim svojstvima, s razlogom je zavrijedila tisućljetnu primjenu u europskoj i tradicionalnoj kineskoj medicini.
Antioksidativan učinak Gynexa dopunjuje smeđa alga fukus koja sadrži značajnu količinu vitamina E. Vrijedna komponenta Gynexa je i pastirska iglica (Geranium robertianum), sa svojim polifenolima, cijenjena zbog antioskidativnog i diuretičkog djelovanja, a koja se u narodnoj medicini koristi s ciljem uklanjanja toksina iz jetre, ublažavanja proljeva i normlizaciju koncentracije šećera u krvi.
Komorač (Foeniculum vulgare) je biljka hvaljena zbog njezinog jedinstvenog okusa i mirisa, čija su ljekovita svojstva bila poznata još u doba Hipokrata. Zahvaljujući sadržaju sterola, triterpena, flavonoida te kumarina doprinosi protuupalnom i antioksidativnom djelovanju Gynexa. Plod ove biljke pokazuje značajno diuretsko djelovanje no izuzetno je važno napomenuti kako njegovom primjenom ne dolazi do disbalansa elektrolita; u prvom redu natrija i kalija. Također, antimikrobno djelovanje tanina iz ekstrakta ploda posebno je uočljivo u borbi protiv bakterije Pseudomonas aeruginosa koja, između ostalog, izaziva urinarne infekcije. Prisutnošću komorača pojačava se pozitivan učinak nevena na zdravlje urinarnog trakta.
Ljekovita biljka ždraljevina (Galega officinalis) pojačava antibakterijsko djelovanje Gynexa djelujući na Gram + i Gram – bakterije.
Žuta broćika (Galium verum) je biljka često korištena u narodnoj medicini. Uspješno se primjenjuje u liječenju bolesti bubrega i jetre što može zahvaliti aktivnim tvarima kao što su iridoidi, flavonol glikozidi, tanini i enzimi.
Uz to i slatki korijen (Glycyrrhiza glabra) pokazuje antioksidativnu aktivnost štiteći stanice od oksidativnog stresa, a time i od peroksidacije masti pozitivno djelujući na cijeli niz organa, između ostalih, bubrege i želudac.
Jasno je kako primjenom Gynexa, čovjek na prirodan i učinkovit način dugoročno pozitivno djeluje na zdravlje svoga tijela u cjelini.
Napisala: dr. sc. Vesna Bosanac, dipl. ing., nutricionist