mitovi i istina /

Šišanje zbog ušiju i drugi mitovi u koje ne trebate vjerovati!

Image

Uši su noćna mora svakog roditelja jer se čini da ih se nikada nećemo riješiti

17.12.2021.
16:27
VOYO logo

No neke stvari na koje pomislite kad čujete da netko ima uši možda uopće nisu točne. Donosimo vam nekoliko mitova i istina o ušima u koje svi vjerujemo još od djetinjstva, a kojih se više ne morate bojati.

  • Loša higijena glavni je razlog za pojavu uši

Osobna higijena ili čistoća nemaju nikakve veze s dobivanjem ušiju. Nije važno jeste li čisti ili prljavi, uši se mogu pojaviti bilo gdje i svatko ih može dobiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Šišanje kose spriječit će zarazu

Duljina kose ne utječe na rizik za dobivanje uši i nije potrebno šišanje kose, ali može olakšati kod rješavanja ušljivosti jer je s kraće kose lakše ukloniti uši i gnjide. Šamponi su izuzetno djelotvorni za žive uši i potrebno je pridržavati se uputa proizvođača u postupku tretiranja.

  • „Skaču“ s jedne glave na drugu

Uši ne mogu skakati i ne mogu letjeti. Uši se šire izravnim kontaktom s kosom osobe koja ih ima. Nije uobičajeno dobiti ih dodirujući stvari poput kauča, ruksaka ili drugih kućanskih predmeta ili sjediti pored nekoga tko ima uši. Također, puno ih je teže dobiti nego prehladu, gripu, upalu grla ili oka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
  • Šire se preko kape ili kacige

Iako je moguće uši dobiti preko dijeljenja kape ili šešira, to je rjeđi način prijenosa. Češće se prenosi preko zajedničkih češljeva, ukosnica, kopči, gumica za kosu, posteljine ili plahte. Također, moguće je dobiti uši ako naslonite glavu na jastuk, kauč ili stolicu na kojoj je bio netko tko već ima uši. Najčešći tip prijenosa je kontakt glave s glavom.

  • Prenose bolesti

Uši ne šire nijednu poznatu bolest, niti na njih utječe loša higijena. One su samo neugodna pojava koja svrbi, a na vlasištu može izazvati ranice i kraste zbog češkanja.

  • Kućni ljubimac može nam prenijeti uši

Ne možete dobiti uši od svog psa, mačke i drugih kućnih ljubimaca. Uši su specifične za ljude, a ne možete niti svog ljubimca zaraziti ušima.

Image
  • Uši dugo žive izvan vlasišta

Uši se moraju hraniti kako bi preživjele, a odrasle uši ne žive dugo ako se ne mogu hraniti. Prežive samo dan ili dva nakon što padnu s glave (24 do 36 sati), a gnjide (jajašca od uši veličine oko 1 mm) moraju ostati topla i obično uginu u roku od tjedan dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Moramo dezinficirati kuću ako netko od ukućana ima uši

Ima li netko u vašem domu uši, doista ne trebate trošiti puno vremena ili novca na čišćenje kuće. Rizik od zaraze ušima koje su pale na pod, tepih ili namještaj prilično je malen. Najbolji način za sprječavanje dezinfekcije je korištenje šampona protiv ušiju za cijelo kućanstvo.

  • Prijateljica, susjeda, baka tvrdi da mazanje glave maslinovim uljem pomaže

Prema Centru za sprječavanje i kontrolu bolesti, ne postoje jasni, znanstveni dokazi koji bi pokazali da je mazanje glave maslinovim uljem, margarinom, maslacem ili sličnim tvarima učinkovito. Za borbu protiv uši koristite proizvode namijenjene isključivo tome.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Škole su najveći izvor zaraze ušima

Iako se smatra da su škole leglo zaraze, zapravo je češća zaraza unutar obitelji, od gosti, rodbine ili prijatelja koji prespavaju u vašem domu i između ljudi koji provode puno vremena zajedno.

Image
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kuća Kardashian
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo