Podržimo održivo / Šest koraka za uspješnu „twin“ tranziciju prema zelenom i digitalnom

Image

Većina poslovnog sektora shvaća hitnost “Twin” tranzicije prema zelenom i digitalnom, međutim mnoge se tvrtke bore s efektivnom provedbom u praksi.

26.7.2023.
0:01

Djelomično su uzrok tome proturječni strateški prioriteti u poslovanju, inercija uzrokovana percipiranim i stvarnim složenostima tranzicije, te nedostatak dosljednog pristupa u provedbi. Dobar pristup ovim izazovima uključivao bi upravljanje ambicijama u skladu s realnim mogućnostima i promišljena priprema provedbe uz fazno praćenje rezultata.

Image

Konkretne preporuke za uspješniju provedbu tranzicije ima švedska mreža za kružno gospodarstvo Cradlenet, koja smatra kako bi fokus tranzicije trebao biti na poslovnim modelima, kružnom dizajnu, ekonomiji dijeljenja (sharing economy) i infrastrukturi – umjesto na kod nas uvriježenim koracima poput gospodarenja otpadom i recikliranja, na čemu je danas najčešće naglasak. Stoga Cradlenet preporučuje:

  • Postavite ciljeve za kružno gospodarstvo. Dobro je započeti s malim i jednostavnim aktivnostima koje možete učiniti većima
  • Implementirajte kružne poslovne modele koji prvenstveno utječu na glavne aktivnosti tvrtke.
  • Napravite analize održivosti kružnih inicijativa tvrtke (odabir materijala, dizajn proizvoda, poslovni modeli) kako biste se suprotstavili suboptimizaciji i sukobljenim ciljevima.
  • Dajte prioritet inicijativama koje mogu stvoriti pozitivne sinergijske učinke iz perspektive održivosti.
  • Napravite analizu proizvoda i usluga iz perspektive korisnika, kako bi se povećala vjerojatnost da će korisnik koristiti proizvod na održiv način.
  • Surađujte s drugim poduzećima i svim sektorima društva – time pojačavate sinergiju i pospješujete rezultate!

Elin Bergman, COO švedske mreže za kružno gospodarstvo Cradlenet i jedna od suosnivača Nordic Circular Hotspota, platforme za suradnju za ubrzanje kružnog gospodarstva u regiji na konferenciji Hrvatske gospodarske komore Podržimo održivo 19. rujna u Zagrebu govorit će upravo o ovim preporukama, ali i o važnosti suradnje u postizanju ciljeva održivosti te kako ojačati suradnju s ključnim dionicama.

Image

Regenerativno vodstvo

“Danas nam je prijeko potrebno regenerativno vodstvo – trebali bismo kao civilizacija težiti prema holističkom, inkluzivnom, strateškom, brižnom, velikodušnom, inovativnom i hrabrom vodstvu! Ovdje bih posebno istaknula ulogu žena u našem društvu – najvažnije što žene mogu učiniti kako bi pokazale vodstvo za održivost je dati ljudima nadu i pozitivnu viziju budućnosti jer upravo sada postoji veliki nedostatak nade u svim aspektima društva,” ističe Bergman.

Image

Kao središnje događanje za održivost i pozitivne promjene u našem društvu, konferencija Podržimo održivo svake godine okupi više od 300 sudionika, kao i renomirane međunarodne stručnjake te vodeće hrvatske tvrtke, predvodnice promjena. Cilj je educirati i inspirirati sudionike konferencije o ključnim inicijativama, potencijalima i načinima kako postići ciljeve održivosti, u ovogodišnjem četvrtom izdanju kroz četiri glavna tematska bloka konferencije: Net Positive putsuradnja i održivosttehnologije i dizajn za održivost te vodstvo u održivosti. U sklopu konferencije HGK će dodijeliti nagrade tvrtkama s najboljim rezultatima hrvatskog ESG ratinga, novog modela ocjenjivanja održivih praksi tvrtki koji je razvio HGK.

Konferenciju su do sada podržali Europska investicijska banka i Predstavništvo Europske komisije u RH kao institucionalni partneri, Erste banka, Fortenova Grupa, Jamnica i Regeneracija non-wovens kao zlatni partneri, Nexe i Siemens kao srebrni partneri te  AD plastik i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao brončani partner.

Vidimo se 19. rujna u zagrebačkoj Laubi! Više informacija o programu i prijavama dostupno je OVDJE.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama