Nerijetko hrskavost postižemo tako da namirnice uvaljamo u brašno i potopimo ih u kipuće ulje. Ipak, zdravstvene rizici su nešto što će nas možda navesti da razmislimo i odlučimo hranu pripremiti na zdraviji način. Jedenje pržene hrane povezano je s bolestima poput pretilosti, dijabetesa i srčanim bolestima, što je čini krivim užitkom koji trebamo konzumirati samo umjereno. Ako volite friteze, zdravija alternativa su friteze na vrući zrak. Koriste znatno manje ulja za prženje nego klasične friteze, a ako pritom pazite i na izbor namirnica koje u njoj pripremate, postići ćete dodatne dobrobiti.
Kako rade friteze na zrak i što sve možete pripremati u njima?
U fritezama možete pripremati raznolike obroke koristeći namirnice poput mesa te raznog povrća i voća. Njihov rad se zasniva na cirkulaciji zraka koja omogućava hrani hrskavost izvana, a mekanost iznutra, s malo ili bez ulja. U njima možete kuhati, peći, pržiti, grilati ili samo podgrijati gotovo sve ono što biste inače pripremali u klasičnoj pećnici. Za razliku od konvencionalne pećnice, plusevi koji idu u prilog fritezama su i kratko vrijeme zagrijavanja i brža priprema obroka. Prženjem na zraku kalorije se smanjuju za 70% do 80%, a osim manje masnoće, ovom metodom možete smanjiti i neke druge štetne učinke prženja, koje istraživanja povezuju s većim šansama za dobivanje raka.
U predblagdansko vrijeme ne želimo sebi ni drugima uskratiti gurmanske užitke, a evo i jednog od recepta za ukusne rolice od cimeta koje se peku samo 8 minuta. Za izradu ove poslastice ne trebaju vam nikakvi posebni sastojci. Vjerojatno u smočnici već imate sve što vam je potrebno.
Rolice s cimetom
Sastojci za tijesto:
- 1 šalica višenamjenskog brašna
- 2 žlice šećera
- 1 paketić instant kvasca
- ¼ žličice soli
- 2 žlice rastopljenog maslaca
- 1 dcl toplog mlijeka
Sastojci za punjenje:
- 2 žlice maslaca
- 3 žlice smeđeg šećera
- 1 i pol žličica mljevenog cimeta
Sastojci za glazuru:
- 1/3 šalica šećera u prahu
- 2 žlice mlijeka ili vrhnja
Pomiješajte sve sastojke za tijesto u zdjeli srednje veličine dok se ne sjedine, a zatim ga mijesite dok ne postane glatko. Tijesto odložite u lagano nauljenu zdjelu, pokrijte i ostavite da se diže na toplom mjestu 40 minuta. Dok se tijesto diže, u manjoj zdjeli pomiješajte sastojke za punjenje. Nakon 40 minuta tijesto okrenite na pobrašnjeni pult ili prostirku za tijesto te ga razvaljajte na kvadrat veličine 8×8 cm. Smjesu cimeta rasporedite preko tijesta ostavljajući oko 2,5 cm na krajevima, a zatim izrežite na 6 jednakih dijelova. Tijesto zarolajte i stavite u posudu, pokrijte i pustite da se diže 20 minuta. Nakon 20 minuta, otkrijte i stavite u košaru friteze postavljenu na temperaturu od 160° C s vremenom pripreme od 8 minuta. Dok se peciva peku, napravite glazuru. U zdjelici pomiješajte šećer u prahu i mlijeko dok ne dobijete glatku glazuru. Rolice izvadite iz friteze, ostavite da se ohlade oko 5 minuta, a zatim prelijte glazurom i poslužite.
Bilo da kuhate za sebe, svoju obitelj ili prijatelje, Philipsov Airfryer omogućuje jednostavniju i brzu pripremu ukusnih obroka i omiljenih jela, punih okusa, s namirnicama kao što su meso, riba i povrće. Također, u ovim fritezama na vrući zrak lako ćete pripremiti i deserte poput kolača ili muffina. Philips Airfryer nije potrebno prethodno zagrijavati, a jednostavno dodavanje sastojka, postavljanje vremena pripreme i temperature ostavlja vam više vremena za druženje s bliskim osobama u ovo predblagdansko vrijeme. Osim toga, dobro je znati da se u ovim aparatima mogu upotrebljavati sve vrste kalupa za pećnicu, a Philips nudi i dodatnu opremu koja je posebno prilagođena ovom aparatu. Također, prema jednostavnim uputama koje se nalaze na Philipsovoj stranici, svi odvojivi dijelovi mogu se prati u perilici posuđa, što znači da Philips Airfryer možete jednostavno, lako i brzo očistiti nakon uporabe.
Također, u tjednu prije Božića recepte možete pronaći i na mobilnoj aplikaciji NutriU (Android i iOS).