Program za velike malene u sklopu Muzičkog biennala Zagreb vodi poznata domaća violinistica i glazbena edukatorica!

Image
Foto: Matej Grgić

Muzički biennale Zagreb ponovno stvara program za djecu i mlade – ove godine u sasvim drugačijem obliku

16.7.2021.
16:41
Matej Grgić
VOYO logo

U sklopu 30. izdanja festivala 2019., održan je prvi festival za VELIKE malene tijekom kojeg se održalo gotovo 15 radionica, 5 koncerata i 4 izvedbe predstave Žabica kraljica skladateljice Sare Glojnarić i redatelja Renea Medvešeka, u koprodukciji sa Zagrebačkim kazalištem lutaka. U organizaciji i promicanju programa sudjelovala je i organizacija Hrvatska glazbena mladež zbog koje je program došao do čak 4000 djece diljem Zagreba.

Image

Zbog pandemije koronavirusa, MBZ je ove godine program za djecu i mlade premjestio iz koncertnih dvorana, škola i vrtića u digitalne formate. Na prvi dan festivala, 18. travnja objavila se se nova web-stranica kidz.mbz.hr koja je kroz brojne različite materijale, slušaonice i učionice, ponudila ne samo djeci različitog uzrasta, već i njihovim roditeljima i učiteljima, novi pristup suvremenoj glazbi najšireg spektra, s ciljem što neposrednije upotrebe kad i gdje god, a na veselje svih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Maskota MBZ programa za VELIKE malene Svirko, djecu vodit kroz interaktivne, edukativne sadržaje, kvizove, razgovore sa skladateljima i izvođačima, ali i kroz animirano-igrani serijal čija je autorica glazbena edukatorica i violinistica Lucija Stanojević, produkciju potpisuje Studio Tetrabot, a programska voditeljica i autorica koncepta je Nina Čalopek. Kroz šest epizoda saznat će se što radi skladatelj, a što dirigent, kako je glazba povezana sa književnošću, likovnom umjetnošću, kazalištem ili plesom, kako djeca sama mogu stvarati glazbu ili izrađivati instrumente, što je to aleatorika ili atonalitetnost i to sve uz mnogo odlične zabave!

Image

„Kada je u pitanju glazba, ne trebamo previše napominjati koliko utjecaja ima na nas i koliko bi teško bilo zamisliti život bez nje. Glazba je nastala iz tradicije, data je u nasljeđe i zbog toga bi glazbeno obrazovanje trebalo biti dostupno svima. Suvremena glazba odlična je karta za ulazak u divan svijet glazbe jer vrlo brzo omogućava djetetu da kreira, otkriva, osluškuje, svira i to čak bez instrumenta, koristeći vlastito tijelo. Djeca su kreativna bića, a misija odraslog je da to potiče. Zato je važna edukacija, važna je prilika. Muzički biennale Zagreb nudi upravo to — priliku da djeca otkriju, osluškuju, sviraju i stvaraju, kako bismo mi glazbenici rekli — skladaju jer, možda baš koncerti i radionice na Muzičkom biennaleu potaknu vaše dijete na intenzivnije bavljenje glazbom bez obzira na to u kojem će smjeru ići, onom klasičnom ili suvremenom", istaknula je Lucija Stanojević, violinistica i glazbena edukatorica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Muzički biennale Zagreb održava se u četiri programska bloka ove godine, a Svirkaonica je dio programa i trećeg od njih. Ove subote održat će se u Pogonu Jedinstvo od 11. do 13 sati. Cijeli program Muzičkog biennala Zagreb možete provjeriti OVDJE

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo