O sigurnosti na internetu znamo premalo, a u virtualnom svijetu otkrivamo previše

Nova internetska stranica www.sigurnostnainternetu.hr građanima daje savjete za zaštitu osobnih i financijskih podataka

30.3.2015.
9:19
VOYO logo

Ne skrivate svoj PIN pri unosu na bankomatu? Otvarate sumnjive e-mail privitke? Ne odjavljujete se s Internetskoga bankarstva? Birate lozinke koje je lako pogoditi? Niste jedini. Gotovo svaka druga osoba u Hrvatskoj otkriva lozinku ili PIN drugima, isto toliko ih PIN-ove ili lozinke zapisuje na papir, a čak 42 posto građana svoj PIN ne skriva ni pri upisu na bankomatu ili trgovini.

Ovi obeshrabrujući rezultati nedavno provedenog istraživanja Hrvatske udruge banaka pokazuju slabu informiranost i visok potencijal da građani postanu lakom metom kriminalcima jer ne čine dovoljno da bi zaštitili svoje osobne i financijske podatke. Kako bi građanima u tome pomogli HUB i njezine članice pokrenule su internetsku stranicu posvećenu sigurnosti na internetu www.sigurnostnainternetu.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovoj internetskoj stranici građani se mogu upoznati s vrstama internetskih prijevara te pronaći korisne savjete i preporuke za poduzimanje mjera predostrožnosti pri korištenju internetskih usluga, kao i za zaštitu njihovih osobnih i financijskih podataka. Iako obično mislimo da se internetske prijevare događaju drugima, primjeri pokazuju da i bezazlene situacije mogu biti opasne ako se dobro ne informiramo.

Kako se možete zaštititi?

Kako biste se zaštitili obavezno primjenjujte navedene savjete: - Kartice nikada ne ostavljajte bez nadzora i ne dajte ih drugima na korištenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Vaše PIN-ove zapamtite, a pri unosu na bankomatu zaklanjajte tipkovnicu.

- Birajte lozinke koje je teško pogoditi i redovito ih mijenjajte. Banke i policija nikada vas neće tražiti PIN-ove, lozinke, kodove za prijavu i kodove za autorizaciju transakcije, kartice ili gotovinu.

- Ne otvarajte linkove i privitke iz neočekivanih ili sumnjivih e-poruka, te ne otkrivajte povjerljive podatke putem e-pošte.

- Stranici Internetskoga bankarstva uvijek pristupajte direktno (upisom adrese u internet preglednik), a ne putem linka u e-poruci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Redovito ažurirajte antivirusne i anti-malware programe na računalu.

Više informacija o postojećim oblicima internetskih prijevara te korisnih savjeta kako ih možete spriječiti da biste zaštitili svoje privatne podatke na internetu i u svakoj situaciji sigurno provodili bankarske transakcije pronađite na www.sigurnostnainternetu.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svakako informacije podijelite i s ljudima iz bliske okoline te zapamtite da, ako se dobro informiramo, većinu prijevara na internetu možemo spriječiti sami.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo