Trčanje je mnogima daleko najdraža tjelovježba, iako može biti opasno – pogotovo ako se trči u neadekvatnoj opremi, nepravilno i nepromišljeno.
Čega se svaki sportaš najviše boji? Ozljeda!
Povrede mišića, ligamenata i tetiva su najgori neprijatelj trkača jer ih prisiljavaju na mirovanje ili, još gore, na prestanak bavljenja omiljenim sportom ako se radi o ozbiljnijim traumama koje se rješavaju operativnim zahvatima. Najčešće nezgode dogode se kad trkač forsira, pretjeruje s treniranjem ili se na silu traži najkraći put do boljeg rezultata.
Umjesto da se dinamika trčanja postepeno pojačava svaki tjedan za 10–15 %, nestrpljivi sportaši će htjeti to učiniti u par dana kako bi se pohvalili osobnim rekordima, ne razmišljajući da svoje tijelo dovode do nepotrebnog zamora.
Još je interesantnija činjenica da se mnoge ozljede mogu spriječiti! Ne vjerujete nam? U nastavku otkrivamo tri najčešće trkaće ozljede uz savjete kako ih izbjeći!
Trkačko koljeno
Tupu bol u koljenu s vanjske (lateralne) strane može osjetiti svaki trkač, bez obzira je li početnik, rekreativac ili profesionalni atletičar na duge pruge.
Uobičajena je to ozljeda iz mnogih razloga, a najčešće zbog preslabo razvijenog unutarnjeg (medijalnog) dijela kvadricepsa koji podržava centralnu stabilizaciju patele („čašice“ koljena), pretjerane pronacije stopala (spušten luk na tabanima koji uzrokuje izvrtanje stopala prema unutra) ili treniranja u istrošenim tenisicama za trčanje.
Bol se često javlja kada se hrskavica „čašice“ koljena s vremenom istrošila, a posebno se osjeti kada se penjete ili spuštate stepenicama, čučite ili dugo sjedite sa savijenim koljenima.
Da bi izbjegli pojavu trkačkog koljena važno je prije treninga napraviti vježbe mobilnosti i propriocepcije, a nakon treninga jačati medijalni dio kvadricepsa, donju ložu i stražnjicu vježbama snage kako bi popravili biomehaniku.
Trkačko koljeno
Bol u stopalu ili plantarni fascitis
Upala ozljeda plantarne fascije stopala je jedna od najčešćih trkaćih ozljeda popularno nazvana i „trn u peti“ jer osoba osjeća kao da joj je u peti zabijen čavao.
Plantarna fascija je tkivo u tabanu koje se veže na petnu kost i prolazi sredinom stopala sve do nožnih prstiju, a njezina svrha je ublažiti udarce petom o pod pri hodanju, skakanju ili trčanju. Ponekad se na donjem dijelu petne kosti pojave mikrooštećenja koja uzrokuju propadanje vlakana upravo na početku plantarne fascije, zbog čega osoba osjeti jaku bol – najčešće prilikom prvog jutarnjeg koraka nakon ustajanja iz kreveta.
Ova se upala može izbjeći adekvatnim odmaranjem stopala i Ahilove tetive nakon treninga, odabirom kvalitetnih tenisica za trčanje te promjenom podloge na kojoj se trči.
Naime, mnogi ljudi ne znaju da su asfalt i beton najgori tereni za trčanje, a sve ih više trči upravo na tim tvrdim podlogama umjesto na zemlji, makadamu ili atletskoj stazi.
Upala Ahilove tetive
Izbjegavanje zagrijavanja najčešći je uzrok upale ili, u najgorem slučaju, rupture Ahilove tetive.
Ova najsnažnija tetiva u ljudskom tijelu povezuje mišiće lista potkoljenice s petom, te nam pomaže da se možemo podići na prste i kontroliramo pokrete u stopalu. Njezina bol se ne smije ignorirati, pogotovo ako ste trkač početnik, jer traži dug oporavak lišen bilo kakve daljnje sportske aktivnosti.
Bol nastaje kod iznenadnog povećanja opsega treniranja, trčanja uzbrdo ili nagle promjene smjerova, posebice kod oslabljenih mišića listova. Da bi spriječili njen nastanak bitno je vježbati jačanje mišića listova i usvojiti osnovne pravilne tehnike trčanja, ali i nositi adekvatne tenisice za trčanje.
Upala Ahilove tetive
Ništa bez pravilne opreme za trčanje
Dakle, zaboravite na srljanje i forsiranje jer ne igraju nikakvu ulogu u postizanju dobrih trkaćih rezultata.
Zamijenite ih odgovarajućim zagrijavanjem, istezanjem i vježbanjem određene grupe mišića kako bi smanjili vjerojatnost za pojavom boli, grčeva i ruptura. Dakako, ne smije se zaboraviti i na unos tekućine, postepeno povećavanje prijeđene kilometraže te odabir prave podloge na kojoj se trči.
I prikladna oprema za trčanje, kao što su patike za trčanje ili jakna za trčanje, ima jednako važan utjecaj u sprječavanju ozljeda kao i poznavanja tehnike za pravilno trčanje.
Iskusni trkači će reći da su tenisice za trčanje od krucijalne važnosti za siguran trening, stoga ih pametno birajte prilikom kupovine. Tražite one koje se slažu s pozicijom vaših stopala i visinom luka na tabanima te podlozi i vremenskim uvjetima na kojima trčite. Kvalitetne tajice za trčanje ili hlačice će vas grijati zimi i hladiti ljeti, a majice će održavati suhim upijajući znoj putem inovativnih materijala koji se brzo suše.
Gdje na jednom mjestu pronaći sve za omiljeni sport?
Na Hervisovom online shopu u svega par klikova naći ćete tenisice, hlače, majice i jakne za trčanje savršene za vaše nove avanture u prirodi ili fitness studiju!