Koji sve razlozi roditeljima nameću želju da svoje dijete čim prije uključe u sport?

Image
5.9.2016.
12:34
VOYO logo

Polazeći od toga da sport ne može biti ništa loše, dijete stvara samo radne navike, disciplinu, samopouzdanje od malih nogu, a možda krije i talent , djecu upisuju u sportske klubove već sa 3, 4 godine.

Od silinih uzbuđenja i ponosa na svog „malog sportaša“ ne postavljaju neka glavna pitanja:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Tko se bavi mojim djetetom?
  • Jesu li zadaće i opterećenja postavljene djeci na tim trenizima u skladu sa njihovim godinama?
  • Kako se moje dijete osjeća u tom okruženju i hoće li ga takvo okruženje držati dovoljno dugo zainteresiranim za sport?

Klubovi, bez obzira na spoznaje kineziološke struke, uvlače mnogo djece u svoje trenažne procese s ciljem što skorijeg stvaranja rezultata. Pritom ne razmišljaju na cjelokupni razvoj djeteta. Stvorena atmosfera pod utjecajem rezultata, nervoznih roditelja i needuciranih trenera iziskuje „talente“ koji su možda u tom trenutku samo trenutno biološki zreliji u odnosu na svoju generaciju. Nameće se pitanje: Što je sa ostalih 99 posto, koji su trenutno negativno selekcionirani?

U većini slučajeva pod lošim dojmom napuštaju sport baš u dobi kada bi se trebali najintezivnije njime baviti. Ne samo zbog loše i prerane selekcije, već i zbog preranog „izgaranja“ dijeteta. Takozvani talenti počinju se forsirati neprimjerenim sadržajima namjenjenim starijim generacijama, zapostavljajući njegov cjelokupni razvoj - zbog čega će dijete u kasnijoj sportskoj karijeri, kada treba postići vrhunske rezultate ostati deficitarno i uskraćeno za sposobnosti koje je trebalo razviti u ranijoj dobi i kada je to najbitnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Struka je, već odavno, utvrdila senzibilne faze rasta i razvoja u kojima je definirano kada i u kojoj dobi možemo dobiti najbolje odgovore na određene podražaje, čiji se sadržaji ne bi smjeli koristiti jer su štetni za razvoj djeteta sportaša.

Drugačiju filozofiju provodi mag. kineziologije Dalibor Mayer sa svojim stručnim trenerskim timom u Univerzalnoj sportskoj školi „Olimpići“. Olimpići su pokrenuti s ciljem zadržavanja djece u sportu, te boljeg plasmana. Dijete će (u dobi od 2.5 do 3.5, od 4 do 6 i 7 do 10 godina) dobiti doticaj i sa sportovima koji možda nisu toliko popularni, a u kojima djeca imaju više mogućnosti ostvariti dužu karijeru i kvalitetniji sportski život. U posljednje 7 godine rada Olimpići broje preko 400 polaznika od kojih su se neki već pronašli i plasirali u sportske klubove, a neki još sazrijevaju i traže što je za njih najbolje.

Upis za svoje dijete možete napraviti već danas na našoj internet stranici www.olimpici.net

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo