Koji biste med najradije liznuli?

Image
31.3.2022.
9:14

Nije svaki med – med. Postoji ludi med, med ubojica bakterija, najskuplji med na svijetu, med afrodizijak, halal med... Koji biste vi najradije liznuli?

  1. Crveni ludi med

Himalajski crveni med bere se u Nepalu, te oko Crnog mora i u Turskoj. Pčele koje se hrane peludom cvjetova rododendrona proizvode med s halucinogenim svojstvima. Blago je gorkog okusa i crvene boje. Blagotvoran je za razna stanja: anksioznost, stres, bolove, povišeni tlak, želučane tegobe i migrene, ali najvažnija su njegova stimulativna svojstva. Već mala količina meda proizvest će blagi, umirujući doživljaj euforije te povećati opći osjećaj zadovoljstva i opuštenosti. Ludi med, za luda vremena u kojima živimo.

2. Mānuka med

Oko 80% svjetske cvjetne flore raste na Novom Zelandu. Nije čudo da najpoznatiji svjetski med proizvode upravo novozelandske pčele od tamošnjeg jedinstvenog zimzelenog mānuka drva. Ljeti cvate crveno-rozim cvjetovima intenzivnog mirisa koji pčele obožavaju. Toliko je vrijedan da su za sprečavanje patvorenja osmislili UMF – Unique Mānuka Factor. Ovaj zaštitni znak kvalitete smiju koristiti samo oni proizvođači koji zadovoljavaju najstrože kriterije, a njihov med podvrgnut je redovitim analizama. Mānuka med ima još jedan kriterij, MGO, koji mjeri količinu metilglioksala u medu. Najkvalitetniji i najskuplji mānuka med dosegao je MGO 1.700, te cijenu od 7.700 dolara po kilogramu.

3. Vilinski med

Image
Image

Najskuplja vrsta meda na svijetu. Gusti med zlatne boje prave pčele u špilji na sjeveroistoku Turske. Naime, 2009. godine pčelar Gunuz Gunay pratio je pčele koje su ulazile u špilju i shvatio da tamo proizvode visokokvalitetan med prepun dragocjenih minerala. Cijenu vilinskog Centauri meda dodatno podiže način berbe za koju je potrebna ekipa speleologa koja se spušta u špilju. Kilogram će vas koštati 11.000 dolara.

4. Kraljevski jemenski sidr med

Ima svoju drevnu povijest, ljekovitost i afrodizijačka svojstva. Bere se samo dva puta godišnje na jemenskoj planini Hadramaut gdje raste sidr – rijetka, zimzelena drvenasta biljka, u našim krajevima poznata po imenu žižula od Kristovog trna. Neki ga uspoređuju s mānuka medom, ali realno, ova dva meda nisu za usporedbu, osim možda po cijeni jer kilogram ovog meda postiže cijenu od 1.000 dolara za kilogram, kao i prosječni mānuka medovi.

5. Miel Lo Mejor del Bierz

Evo nam jednog europskog meda, iz pokrajine Leon u Španjolskoj, točnije iz sela Camponaraya u okrugu El Bierzo. Jedinstven je i rijedak, a ima i halal certifikat pa je vrlo tražen u muslimanskim zajednicama. Za kilogram ovog meda prvo se trebate upisati na listu čekanja, a potom ga platiti „samo“ 150 dolara za kilogram.

Za više detalja o pčelama i medu zazuji na gigabeetno.a1.hr.  

Toma
Gledaj od 29.travnja