Kako liječiti problem škiljavosti kod djece

Strabizam – koji su simptomi i kako rješavati taj problem?

25.9.2013.
9:24
VOYO logo

Piše dr.Gorana Pavičić iz Očne poliklinike Okulistički centar:

"Često se kod djece zna pojaviti problem škiljavosti, odnosno strabizma. Strabizam ili otklon oka najuočljivija je greška oka koja zamjetno mijenja estetski izgled lica. Roditeljima je to signal da odmah moraju nešto poduzeti a pedijatar bi trebao odmah roditelje uputiti okulisti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko može bježati prema nosu, prema vanjskim kutevima ili okomito. Postoji i lažni otklon oka kojeg uvjetuje položaj očiju prema nosu. Kako god bilo, primijetite li da oko vašeg djeteta ne gleda ravno, ODMAH potražite okulista.

Kako bismo bolje razumjeli složeni mehanizam bježanja oka (strabizam), potrebno je nešto reći o anatomiji i fiziologiji oka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko je poput 'loptice' obuhvaćeno očnim mišićima čijom se sinkroniziranošću oko pokreće i ujedno „drži“ u ravnoteži ravno naprijed. To znači da su očni mišići zaduženi za mehanički dio vidne funkcije. No, postoji i senzorički dio koji se bez uravnoteženog mehaničkog ne može valjano razvijati. Stoga oba oka djeluju kao jedan organ, što je razumljivo, jer ako je jedno oko u otklonu, slike predmeta iz vanjskog svijeta ne mogu se stvoriti na mjestu gdje je to priroda odredila a to je žuta pjega.

Ako se ništa ne poduzme, oko koje je u otklonu razvija slabovidnost, ambliopiju, jer nema podražaja žute pjege. Ono postaje tzv.“lijeno oko.“

Bit svega je što prije otpočeti liječenje i ne dopustiti dugotrajno loše fiksiranje položaja oka.

Liječenje otpočinje prvim okulističkim pregledom gdje se utvrđuje veličina otklona oka, postojanje dioptrijskog nalaza. Nakon toga propisuju se dioptrijske naočale. Na prvim kontrolama ustvrdit će se ima li oko koje jače bježi i dalje slabiju vidnu funkciju te se započinje s vježbama. To se radi tako da se „bolje oko“ (oko koje ima bolji vid) zatvara, čime se „slabije“ oko tjera da pojačano gleda i da stoji ravno prema naprijed. Proces liječenja dugotrajan je i spor no velikom upornošću roditelja i djeteta rezultat sigurno neće izostati. Otpor djeteta prema zatvaranju „boljeg oka“ može biti snažan i samo dug trening ovakve vrste postpuno će razvijati vid lošijeg oka. Dakle, čim se kod djeteta uoči „bježanje oka“, nužno je dmah otpočeti liječenje kod okulista. Što se to prije učini, krajnji rezultat je brži i lakši."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr.Pavičić specijalizirala se za preglede upravo najmlađih pacijenata te se dugo godina bavi liječenjem strabizma.

U Očnoj poliklinici Okulistički centar pregledi se vrše u ordinacijama u Španskom i Maksimirskoj a naručiti se može putem telefona na brojeve 01/3896-992 i 01/230-4423, ili putem naše web stranice: http://www.okuc.hr/kontakt/online-rezervacija/

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naša tradicija i višegodišnje iskustvo liječnika specijalista oftalmologa pružaju garanciju kvalitete zdravstvenih usluga. Naime, Okulistički centar prva je privatna oftalmološka ordinacija u Hrvatskoj, osnovana još davne 1991.godine.

Za sva pitanja o oftalmološkom pregledu Vašeg djeteta slobodno se obratite dr.Pavičić putem telefona ili e-maila okuc@okuc.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo