Koje su dionice pale više od 50% u 2020. godini? Koje je tvrtke najviše pogodila panika? Kako ih kupiti bez plaćanja masnih provizija?
Kako kupiti dionice snižene za 50% i više?
Jedanaestogodišnji rast tržišta dionica je gotov. Što sad?
· Ako ste 2009. ili 2010. godine kupili dionice, te ih pravovremeno prodali, onda vam na tome čestitam. Očito imate dobar nos za investicije i jasno vam je da svaka financijska kriza donosi nove prilike.· Ako ste 2009. ili 2010. godine uložili u dionice, ali ih niste još prodali... svakako nemojte reagirati panično.Ovaj jedanaestogodišnji rast tržišta dionica je, povijesno gledano, najduže razdoblje neprekidnog rasta u cijeloj povijesti indeksa S&P 500, pa pad nije neočekivan.· Ako ste 2009. godine propustili priliku da oplemenite svoj novac...nemojte ponoviti tu pogrešku.
Prije nego što nastavite s čitanjem, moram vas upozoriti da je sve dolje napisano samo moje osobno mišljenje. Prije nego se odlučite za bilo kakvu investiciju, razmislite možete li si priuštiti gubitak uloženog novca.
Dionice koje su trenutno već snižene za više od 50% Panika, zatvaranje granica, obustava zračnog prometa i slične mjere najviše su pogodile turizam. A tvrtke čija su glavna djelatnost kruzeri pale su i niže od ostalih.
1. Royal Caribbean Cruises – NYSE: RCL (-80 %) 17. siječnja 2020. JEDNA je dionica te tvrtke dosegla vrijednost od 135,05 USD, 17. ožujka 2020. godine dionicu te tvrtke mogli ste kupiti za samo 26,83 USD. Royal Caribbean Cruises Ltd. je američko društvo koje u vlasništvu ima kruzere po cijelom svijetu. Smatra ga se za drugu najveću tvrtku u tom području, pa ako vjerujete da bi se turistički sektor nakon panike mogao brzo oporaviti, da će ova tvrtka preživjeti i ponovo se dići na noge, onda je više od 80% popusta na tu dionicu odlična ponuda.
Kako kupiti dionice tvrtke Royal Carribean Cruises? Dionice tvrtke Royal Carribean Cruises možete jednostavno, brzo i od kuće kupiti na eToru. Nekoliko razloga zašto za trgovanje dionicama odabrati upravo eToro: - pri kupnji dionica NEMA provizije (više o tome pročitajte na https://www.etoro.com/trading/freestocks/), - jednostavna platforma, - trgovati možete započeti već sa samo 200 eura, - za napredne korisnike: mogućnost korištenja poluga i trgovanje CFD-ima na dionice i druge proizvode.
Za jednostavnu registraciju i kupnju dionica na eToro.com kliknite ovdje.
Pri trgovanju nemojte zaboraviti: - svako trgovanje je rizik, a raniji povrati nisu jamstvo za buduće povrate; - riskirajte SAMO kapital koji vam u slučaju gubitka ne bi nedostajao; - 62 posto računa ulagatelja manjih iznosa izgubi novac pri trgovini CFD-ima kod ovog ponuditelja. Razmislite možete li si priuštiti rizik da izgubite uloženi novac.
2. Carnival Corp – NYSE: CCL (-76 %) Najveći vlasnik kruzera na svijetu, jedini veći od Royal Carribean Cruises Ltd. Veliki dio njihove ponude čine i krstarenja po Italiji, zato su još više na udaru. Jedna od njihovih robnih marki je i Costa, koja je najpoznatija po nesreći broda Costa Concordia 1. 1. 2012. 17. siječnja ste za kupovinu jedne dionice tog poduzeća morali platiti 51,90 €, 17. ožujka jednu ste dionicu mogli kupiti za samo 12,08 € (P/E omjer samo 2,94). Za kupnju ove dionice vrijedi isto što i za Royal Caribbean Cruises Ltd. Ako ste uvjereni da će se turistički sektor nakon panike brzo oporaviti i da će najveći ponuditelj krstarenja preživjeti ovu krizu, onda je ovo odlična prilika.
3. American Airlines Group – NASDAQ: AAL (–60 %) Još jedan sektor koji je po izbijanju pandemije potpuno stao je zračni promet, pa ni American Airlines Group, holding više različitih zračnih tvrtki, nije mogao izbjeći pad. 1. veljače AAL je dosegla cijenu od 30,47 USD po dionici, 16. ožujka cijena se je spustila na 12,14 USD po dionici. I za ovu dionicu vrijedi isto što i za prethodne dvije. Ako ste uvjereni da će se zračni sektor oporaviti i da će ova tvrtka preživjeti poteškoće, o 60% popusta vrijedi razmisliti.
4. Booking.com – NASDAQ: BKNG (–40 %) Cijena dionice tvrtke Booking Holding, vlasnika dobro poznatog turističkog portala Booking.com, 10. siječnja bila je 2.086,90 USD, a 17. ožujka mogli ste je kupiti za samo 1.253 USD. Budući da je ova dionica pala za manje od 50 postotaka, zanimljiva je svima onima koji su više naklonjeni tehnološki naprednim tvrtkama. Ako ste već razmišljali o kupnji dionica nekog tehnološki vrlo naprednog poduzeća, ali su vam cijene zadnjih godina bile previsoke, ovo je prilika da dionice kupite po cijeni koja nije bila ovako niska još od 2016. godine. U sve gore navedene dionice možete uložiti preko eToro.com – brzo, jednostavno, i BEZ provizije. Za registraciju na eToro.com kliknite ovdje. - Svaka trgovina je rizična, raniji povrati nisu jamstvo za buduće povrate. - Riskirajte SAMO kapital koji vam u slučaju gubitka ne bi nedostajao. - 62 posto računa ulagatelja manjih iznosa izgubi novac pri trgovini CFD-ima kod ovog ponuditelja. Razmislite možete li si priuštiti rizik da izgubite uloženi novac. Sve napisano je moje osobno mišljenje, a ako se odlučite svoj teško zarađeno novac uložiti u dionice, indekse ili neki drugi oblik, ne zaboravite na ova pravila: 1. Ne reagirajte panično Što god da se dogodilo, nemojte reagirati panično. Povijest nas je naučila da ni jedna kriza ne traje predugo i da se tvrtke i njihovi profiti nakon svake krize vraćaju još jači. Upravo zato je važno da u dionice uložite samo onaj prihod koji vam neće biti prijeko potreban kroz sljedećih 5 godina, jer ćete tako događanja moći pratiti mnogo mirnije nego ako o tome ovisi vaš životni standard. 2. Ulažite postepeno Ne pokušavajte uhvatiti najniže cijene, jer ćete ih vjerojatno propustiti, pa ćete se kasnije, kada cijena bude rasla, znatno teže odlučiti za kupovinu. Nipošto nemojte odmah utrošiti sva sredstva, budući da je vrlo vjerojatno da će cijena dionica padati još neko vrijeme. Moj prijedlog je da novac kojega želite uložiti podijelite na 4-8 dijelova, te svaki mjesec ili 14 dana svjesno ulažete samo jedan dio tih sredstava. Tako ćete moći iskoristiti takozvani »cost average« efekt (prikaz na grafu dolje), te kupiti više dionica onda kada je cijena niža, a manje onda kada je cijena viša.
Izvor: https://www.wealthacademyglobal.com/a-detailed-analysis-of-dollar-cost-averaging/ 3. Smanjite troškove Već i minimalne provizije prilikom ulaska i kod upravljanja mogu znatno sniziti vašu konačnu dobit, zato se prije bilo kakvog ulaganja potanko raspitajte o svim troškovima koje ćete morati plaćati na početku, kod upravljanja i prilikom izlaska. 4. Raspršite Ne stavljajte sav svoj novac samo na jednu tvrtku. Tako će sav vaš novac ovisiti samo o jednoj tvrtki i o nekolicini ljudi koji tom tvrtkom upravljaju. Raspršite novac između više tvrtki i između više različitih tvrtki, jer radite dugoročnu investiciju i niste u kasinu. Jedna od mogućnosti za niske troškove i raspršenost su i indeksi, kao što su npr. S&P 500, Dow Jones itd. Moje najdraže pravilo je citat Warrena Buffetta: »Budi prestrašen kada su drugi pohlepni i budi pohlepan kada su drugi prestrašeni.«
Izvor: https://bit.ly/2U2hOhr Za registraciju na eToro.com kliknite ovdje. - Svaka trgovina je rizična, raniji povrati nisu jamstvo za buduće povrate. - Riskirajte SAMO kapital koji vam u slučaju gubitka ne bi nedostajao. - 62 posto računa ulagatelja manjih iznosa izgubi novac pri trgovini CFD-ima kod ovog ponuditelja. Razmislite možete li si priuštiti rizik da izgubite uloženi novac. Naručitelj oglasa je: http://www.online-zarada123.com/