Kao što i naziv govori, radi se o arijama hrvatskih kompozitora. Na repertoaru se nalaze poznate arije poput Jelene iz Nikole Šubića Zrinskog, ali veći dio repertoara čine arije koji se i ne mogu tako lagano čuti na hrvatskim pozornicama.
- Moj odabir su uglavnom operetne arije, a ovaj 'seriozniji' dio je odabir maestra Dešpalja. Npr. Ariju Boccaccia sam uzela baš za svoj gušt. Kao pjevačica na početku karijere imala sam prilike pjevati u produkciji u bečkoj Volksoperi, i zaljubila se. Tu je i arija Molitva Maruše, koja je bila moja prva glavna uloga, i to u HNK u Varaždinu, a tu je i meni osobno najljepša arija Lenke, iz opere Oganj, Blagoja Berse – istaknula je Jelena Štefanić.
Na programu su samo hrv.kompozitori, a snimanje vodi Marko Pletikosa. Jelena se posebno zahvaljuje Glazbenoj školi Varaždin, ravnatelju Matačiću, kao i Gradskom muzeju Varaždin, na podršci ovog projekta
Program je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, u sklopu njihovog programa 'e-Kultura – Digitalizacija kulturne baštine', putem kojeg se povećava zaštita i online dostupnost digitalnog kulturnog sadržaja.
Program koncerta :
Ivan pl. Zajc :Nikola Šubić Zrinski - arija Jelene
Odak : Dorica Pleše - arija Dorice
Matz: Božićna priča - molitva Maruše
Bersa : Oganj - arija Lenke
Šulek : Koriolan uvod u ariju, piano
Šulek : Koriolan- arija Virgilije
von Suppe : Boccaccio - arija Fiamette
von Suppe: Boccaccio - couplet Boccaccia
Tijardović : Mala Floramy - arija Susette
O umjetnicima:
Jelena Štefanić, sopranistica
Jelena je rođena u Varaždinu, a nakon Srednje glazbene škole u Varaždinu, završila je Akademiju u Beču.
Česta gostovanja odvela su je na pozornice HNK Varaždina, HNK Osijeka, londonskog Bridewell Teatra, Državne opere Maldybayev Bishkek, Konstanza Bodensee, Državne opere Rousse, Bugarska, austrijskog Ljetnog festivala Semmering, Colmara, Creskih kulturnih večeri, Bunka Kaikan Teatra u Tokiju, OpenAir operetnog festivala u Muellheimu, bečke Volksopere, NCPA Peking, bečkog Schlosstheatra Schoenbrunn, Hangzhou Grand Theatre, Great Hall of the People u Pekingu , Musikvereina u Grazu, te slavnog bečkog Musikvereina.
Simon Dešpalj, maestro
Simon Dešpalj je hrvatski dirigent i korepetitor, koji se školovao u Zagrebu, gdje je i diplomirao dirigiranje na Muzičku akademiju u 1999. godini, u klasi prof. Vjekoslava Šuteja. Radio je u HNK Osijek i HNK Zagreb, a od 2010. je radio kao asistent na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, da bi od 2013. godine bio primljen u zvanje docenta i stalno zaposlen na Umjetničkoj akademiji u Osijeku.
Dirigirao je orkestrima u Hrvatskoj (Zagrebačka Muzička akademija, INK Pula, Zagrebačka filharmonija, Dubrovački simfonijski, Zadarski komorni, Hrvatski komorni, Osječko ljeto kulture, HNK Osijek i HNK Zagreb), a nastupao je na koncertima i seminarima u Sloveniji, Italiji, Bosni i Hercegovini, Austriji, Srbiji, Crnoj Gori, Kosovu, Izraelu i Francuskoj.