Ne čudi stoga da sve veći broj štediša traži alternativne oblike štednje koji pružaju sigurnost, ali u isto vrijeme daju i određeni prinos koji štednju čini isplativom. Najbolji primjer takve štednje je ulaganje u investicijsko zlato, plemeniti metal kojemu je cijena u posljednjih 20 godina rasla u prosjeku oko 8.3% godišnje, a analitičari mu predviđaju veliki rast i u budućnosti.
Investicijsko zlato znatno je isplativije od bankovne štednje
Što je točno investicijsko zlato i zašto je toliko traženo?
Investicijskim se zlatom smatraju standardizirane zlatne poluge i zlatnici visoke čistoće koje je moguće kupiti, preuzeti i skladištiti u fizičkom obliku. Ono što investitore i štediše najviše privlači žutom plemenitom metalu je već spomenuti rast vrijednosti u dugom roku koji višestruko nadmašuje inflaciju.
Cijena zlata u pravilu najviše raste za vrijeme recesija i perioda visoke inflacije pa se ono već tradicionalno smatra zaštitom imovine od nepovoljnih ekonomskih pojava. Cijena jedne unce zlata izražena u američkim dolarima od 2000. godine do danas narasla je za oko 500%, što je zlato učinilo jednim od najisplativijih oblika štednje u tom periodu.
Ipak, rast cijene zlata nije jedini razlog zašto se štedište okreću zlatu, tvrdi Josip Kokanović, glavni analitičar BankeZlata.com, vodećeg hrvatskog trgovca plemenitih metala:
“Osim što mu vrijednost raste u dugom roku, investitore zlato privlači i zato što je u potpunosti neoporezivo, to jest na njega se ne plaća ni PDV prilikom kupnje, ni porez na kapitalnu dobit prilikom prodaje. Uz to, vrlo je likvidno i izrazito ga je jednostavno zamijeniti nazad u gotovinu kroz otkup zlata bilo gdje u svijetu, na isti način na koji kune možete mijenjati u eure”, pojašnjava Kokanović.
Josip Kokanović glavni je analitičar BankeZlata.com
Ulaganje u zlato kao isplativ i siguran oblik štednje
Iz BankeZlata.com kažu kako je potražnja za investicijskim zlatom u fizičkom obliku doživjela veliki rast i u Hrvatskoj:“Ljudi sve više povlače novac s neisplativih oblika štednje, a mnogi od njih odluče se za ulaganje u zlato koje se pokazalo vrlo isplativim u prošlosti, a isto se očekuje i u budućnosti. Razlog tomu je makroekonomsko okruženje koje je stvorilo plodno tlo za dolazak inflacije, a poznato je da je posjedovanje zlata najbolja zaštita od inflacije”, napominje Kokanović.
S Kokanovićem se slaže i Michael Burry, analitičar koji je uspješno predvidio dolazak krize 2008. godine kada to nitko drugi nije očekivao. Burry je tada predvidio krah tržišta nekretnina i na tom je zaradio, a sada predviđa pojavu hiperinflacije koju uspoređuje s onom neslavnom iz Weimarske Njemačke od prije stotinjak godina. Je li Burry opet u pravu, vrijeme će pokazati, ali činjenica da je 40% svih američkih dolara u optjecaju “isprintano” u posljednjih 12 mjeseci definitivno ide u prilog njegovoj prognozi. Ukoliko se ona obistini, ulagači u zlato dobro će proći, što se ne može sa sigurnošću reći za one koji će ulagati u druge oblike imovine.
U svakom slučaju, najgore će proći oni koji svoju imovinu drže u obliku novca jer novcu vrijednost pada za vrijeme inflacije. Čak i kada bi se kamatne stope na štednju povećale, pitanje je hoće li to biti dovoljno da pokrije negativni učinak inflacije na štednju građana. Ulaganje u zlato stoga pruža znatno isplativiju alternativu štednji u novcu.
Kako i gdje ulagati u zlato u Hrvatskoj?
Postoji više načina za ulaganje u zlato, ali onaj najpopularniji i najjednostavniji za većinu investitora i štediša je kupnja zlata u fizičkom obliku, odnosno u obliku zlatnih poluga ili zlatnika. Ulaganje u zlato na ovaj način vrlo je jednostavan i brz proces:
“Kupnja zlata u BanciZlata.com moguća je u poslovnici, ali i preko interneta. Klijentima nudimo preuzimanje u uredu, pohranu u sigurnom sefu te osiguranu dostavu na kućnu adresu po cijeloj Hrvatskoj. Preko 50.000 klijenata koristilo je naše usluge i njihove recenzije govore same za sebe, a naše cijene često su niže nego na razvijenijim tržištima zlata poput Njemačke ili Austrije, zbog čega smo prvi izbor investitora za kupnju plemenitih metala u Hrvatskoj”, pojašnjava Kokanović.
Ukoliko vas zanima ulaganje u zlato i htjeli biste više saznati o procesu ulaganja, ostavite svoje podatke u dolje priloženoj kontakt formi (ili kliknite OVDJE) i kontaktirat će Vas netko od stručnjaka iz BankeZlata.com kako bi vam pružili besplatno savjetovanje.
Ako želite sami kontaktirati BankuZlata.com, to možete učiniti putem maila info@bankazlata.com ili na broj telefona 01 3000 783.