Saznajte / 5 vrsta začina za koje možda niste znali - i kako s njima napraviti čaroliju u kuhinji

Image

Vrste začina poput komorača, korijandera ili rimskog kima donedavno su bile egzotične, no danas su većini poznate. Prepoznajete li pet vrsta začina na koje smo se fokusirali u današnjem članku? Ako još niste, svakako preporučamo da ih isprobate!

22.3.2024.
8:29

Kampot papar

Ova posebna vrsta papra odlikuje se neobično jakim mirisom i okusom. Uzgaja se u pokrajini Kampot u južnoj Kambodži. Ovaj papr je čak zaštićen zemljopisnom oznakom. Jednako kao što se pjenušac može nazvati "Champagne'' samo ako je grožđe uzgojeno u regiji Champagne, papar Kampot može potjecati samo iz Kampota. Preukusan je i fermentiran - tada omekša i može se jesti sam. Odličan je dodatak i salatama, sirevima, carpacciu ili mesu s roštilja. Inače, kampot papar se koristi na isti način kao i klasični crni - samo pripazite s količinom jer njegov okus je još izraženiji.

Prehrambeni kvasac

Unatoč nazivu, ovaj začin nema okus po klasičnom kvascu pa će ga voljeti i mrzitelji kvasca. Prehrambeni kvasac izvrstan je dodatak hrani i vrlo je popularan kod vegetarijanaca i vegana jer može zamijeniti okus sira. Slatko-slanog je okusa te je pun proteina, vitamina B i minerala. Stoga nikako ne smije nedostajati u vašoj kuhinji! Najpogodniji je za: 

  • salate (probajte preljev od prehramebnog kvasca, soja sosa i majoneze)
  • juhe i
  • za umake umjesto zgušnjivača.

Shiitake prah

Shiitake na japanskom doslovno znači gljiva koja raste na stablu Passania cuspidata (shii se odnosi upravo na ovo stablo). Shiitake je ljekovita gljiva koja se tisućama godina koristi u kineskoj medicini. Kaže se da ima pozitivne učinke na imunitet i dugovječnost. Prah od samljevenih suhih gljiva ima izrazit Umami okus, tzv. peti okus. Zahvaljujući tome, može dati okus hrani i dati joj nježan završetak. Osim toga, puna je vitamina B i D. Shiitake prah je pogodan za mesne umake, juhe ili kao zaprška jajima pripremljena na bilo koji način.

Sumah

Ovaj osebujni crveni začin nastaje mljevenjem plodova kožarskog ruja. Ovaj grm raste na nekoliko mjesta oko Sredozemnog mora, a zatim u jugozapadnoj Aziji. Sumah iznenađuje svojim kiselkastim okusom, zahvaljujući kojem često zamjenjuje ocat u kuhinji. Savršeno ide uz meso s roštilja, obično se koristi u jelima kao što su salsa ili šiš kebab. Preporučuje se probati s grah salatom - grah (kuhan ili iz konzerve) pomiješajte s crvenim lukom, maslinovim uljem, soli, paprom i malo sumaha i sa prženim ili pečenim komadićima piletine - u marinadi od ulja, soli, papra i sumaha.

Komorač

Kao i sumah, dolazi iz Sredozemlja i jugozapadne Azije. Međutim, za razliku od njega, sjeme komorača je prilično slatko, blago ljuto i ima okus po anisu ili sladiću. Neke asocira i na kopar. A što s njim? Koristite za fermentiranje. Komorač se savršeno slaže s fermentiranim povrćem poput cvjetače, mrkve ili brokule. Kombinirajte ga s ribom. Predivno miriše i omekšava riblje meso. Također se može koristiti za pripremu kruha ili medenjaka.

Bonus: Čaj od komorača preporučuje se protiv nadutosti. Sjemenke jednostavno prelijte kipućom vodom i popijte. Pogodan je i za bebe koje često muče grčevi u trbuhu.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama