Vijest o smrti glazbenice Vere Svobode šokirala je cijelu regiju, a danas je u Hrvatskom narodnom kazalištu u njezinom rodnom Osijeku održana komemoracija.
Govor je započeo gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.
"S razlogom su je zvali kraljicom slavonske i tamburaške pjesme. Svojom je pjesmom diljem svijeta prenosila ime naše Slavonije, domovine nam Hrvatske i svoga rodnoga grada Osijeka. Imao sam čast osobno joj uručiti priznanje i zahvaliti joj za svaki stih koji je posvetila svome Osijeku. Zauvijek će ostati u našim srcima, a kroz svoje pjesme živjeti vječno baš kao grad kojega je opjevala", rekao je gradonačelnik Osijeka.
O voljenoj umjetnici govorili su ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku Dražen Kušen, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, izaslanik ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek i intendant osječkog HNK Vladimir Ham.
'Mama je imala dug i bogat život'
O Verinoj smrti, javnost je obavijestila njezina kći Vesna Njikoš- Pečkaj, koja je kasnije za Jutarnji list progovorila i o tome kakva je bila njezina majka.
"Mama je mirno zaspala", tužnim glasom rekla je ranije Vesna za Jutarnji list te dodala: "Nije bolovala, iako je prije mjesec dana imala tešku upalu pluća i to je vjerojatno ostavilo traga jer je prije 12 godina imala operaciju na srcu. Vjerujem da je sve to ubrzalo njezin odlazak koji je donio veliku tugu i bol u naša srca. Mama je imala dug i bogat život, ali čovjek uvijek žali kada izgubi svog voljenog", plačući je rekla Vesna.
'Jako je voljela narod, ljude'
Nakon toga, podijelila je i neke svoje uspomene na nju i svog oca, Julija Njikoša, koji je preminuo prije 14 godina.
"Mama je cijeli život zapravo bila jednostavna žena, kao i tata uostalom. Nikada se nisu smatrali ili osjećali zvijezdama, kao što se ni moja sestra Mirna i ja nismo osjećale kćerima zvijezda. Mama je jako voljela narod, voljela je ljude, biti u društvu, pjevati za njih i biti im utjeha ili radost, ovisno o raspoloženju", rekla je Vesna.
"Najviše je voljela pjevati u katoličkim misijama, za naše ljude u inozemstvu, a posebno je voljela interpretirati domoljubne i tradicijske pjesme. I nikada joj ništa nije bilo teško", dodala je.
"Često nam je pričala o tome kako je pjevala za naše ljude i branitelje u vrijeme Domovinskog rata, kada je odlazila na prvu liniju obrane, od Osijeka do Petrinje, i svojom pjesmom i glasom dizala i održavala njihov moral, pjesmom pokazujući koliko joj je bilo stalo do ove zemlje i ovog naroda", prisjetila se Vesna.
U komemoraciji sudjelovali su i Marijo Zbiljski, Tamburaški orkestar HKUD Osijek 1862 i solistica Mirjana Katić te Blanka Došen uz klavirsku pratnju Igora Valerija.
Njezina karijera
Vera je tijekom 70-ih godina je u Jugoslaviji bila jedna od najvećih glazbenih zvijezda, a proslavila se narodnim i starogradskim pjesmama. Od 1975. godine imala je status umjetnika.
Glazbenu školu "Franjo Kuhač" pohađala je u Osijeku, gdje je i diplomirala engleski jezik na Pedagoškoj akademiji.
Pjevati je počela sa 16 godina na Radio Osijeku i u kazališnim predstavama. Za hrvatske iseljenike je također nastupala u brojnim europskim i prekooceanskim zemljama.
U braku je bila s muzikologom i glazbenim urednikom Julijem Njikošem, do njegove smrti 2010. godine. Vera je zbog supruga osječku adresu 70-ih zamijenila zagrebačkom.
Godine 2022. dobila je nagradu Porin za životno djelo.
POGLEDAJTE VIDEO: Gradonačelnik Beograda namjerava izbaciti Tita iz kuće cvijeća: 'Austrougarski kaplar i veliki zlikovac'