Kada su princ William i Kate stigli na Jamajku 22. ožujka, vlada Jamajke je započela proces tranzicije otočne države u republiku. Dan prije dolaska para u zemlju, stotinu jamajčanskih akademika, političara i kulturnih djelatnika potpisalo je otvoreno pismo pozivajući kraljevsku obitelj i britansku vladu da se ispriča i da plate odštetu zbog podvrgavanja otoka kolonijalnoj vlasti i ropstvu. “Smatramo da je isprika za britanske zločine protiv čovječnosti, uključujući, ali ne ograničavajući se na iskorištavanje autohtonog naroda Jamajke, transatlantsku trgovinu Afrikancima, porobljavanje Afrikanaca, sklapanje ugovora i kolonijalizaciju, neophodna za početak procesa ozdravljenja ,oprost, pomirenje i kompenzacija”, stoji u pismu.
Princ William i Kate važno su stigli na turneju po Karibima, ali dočekao ih je leden tuš: Ljudi su ih htjeli otjerati
Princ William je izrazio 'duboku tugu' zbog 'užasnog zločina ropstva' tijekom obraćanja premijeru Jamajke 23. ožujka. 'Ropstvo je bilo odvratno i nikada se nije smjelo dogoditi', rekao je. 'Potpuno se slažem sa svojim ocem, princom od Walesa, koji je prošle godine na Barbadosu rekao da užasna grozota ropstva zauvijek mrlja našu povijest.'
Događaji na Jamajci nisu bili jedina kontroverza na njihovoj turneji. Otkazali su svoj prvi veliki teren dan prije sletanja u Belize, prve stanice na putovanju. William i Kate trebali su posjetiti farmu kakaa 20. ožujka, no mještani su upriličili prosvjed protiv posjeta, protiveći se planovima para da bez konzultacije spuste svoj helikopter na obližnje nogometno igralište. Prosvjedi su bili dio šireg spora oko zemljišta između autohtonih zajednica i 'Flora and Fauna International' (FFI), dobrotvorne organizacije za očuvanje prirode koju William podržava kao pokrovitelja. Mještani tvrde da dobrotvorna organizacija kontrolira njihovu zajedničku zemlju predaka, izgubljenu u kolonijalnoj eri, kao 'privatno vlasništvo', prema izvješću. Demonstranti su nosili transparente s natpisima 'Princ William napusti našu zemlju' i 'Kolonijalno nasljeđe krađe nastavlja se s Princeom i FFI'.
Podsjetimo, kraljica Elizabeta II. nije samo monarh Ujedinjenog Kraljevstva, već i 14 drugih zemalja, uključujući Kanadu, Australiju i Papuu Novu Gvineju, poznate kao kraljevstva Commonwealtha. Razlikuju se od Commonwealtha nacija, skupine od 54 zemlje koje su nekoć bile dio Britanskog Carstva - od kojih većina više ne priznaje kraljicu kao suverenu. Narodi kraljevstava Commonwealtha su ustavne monarhije - kraljica je simbolični šef države, ali zemljama vladaju izabrane vlade. Kraljica nije uključena u upravljanje, ali još uvijek ima neke ustavne dužnosti, poput odobravanja novih vlada i zakona, koje provodi kraljevski predstavnik. Iako je kraljičin položaj u tim zemljama uglavnom simboličan, britanska vlada je primijetila da monarhija čini dio velikog utjecaja Britanije na svijet.
Barbados je postao prva zemlja koja je smijenila kraljicu s mjesta šefice države od Mauricijusa 1992. Dame Sandra Mason, generalna guvernerka otoka od 2018., imenovana je za predsjednicu nacije. 'Došlo je vrijeme da našu kolonijalnu prošlost u potpunosti ostavimo iza sebe', rekla je. Debate o ukidanju monarhije traju desetljećima u drugim kraljevstvima Commonwealtha. I Australija i karipska država St. Vincent i Grenadini održali su neuspjele referendume o postajanju republikama 1999. i 2009. godine. Premijerka Novog Zelanda Jacinda Arden izjavila je za Guardian 2018. da očekuje da će zemlja prijeći u republiku tijekom njezina života.
Prema barbadskom političkom analitičaru i anketaru Peteru Wickhamu, Barbados je mogao postati republika jer je njegov ustav dopuštao vladi da samostalno donese odluku. U zemljama poput Jamajke to se može dogoditi samo putem referenduma s dvotrećinskom većinom. 'Ne vjerujem da će se to ikada dogoditi jer će referendumom manipulirati političke stranke', kaže Wickham, uspoređujući s podjelama koje je izazvao britanski referendum o Brexitu.
Mnogi su se pitali: da su Meghan Markle i princ Harry bili na mjestu Williama i Kate, bi li bili primjeni na isti način u karipskim zemljama? Time se bavi voditeljica Afua Hagan u novoj epizodi podcasta 'Dynasty: The Windsors'. Osim toga, epizoda se bavi povijesti kraljevske filantropije i zašto je dobročinstvo diljem Commonwealtha toliko važno za Windsore.
Novu epizodu poslušajte na linku: listen.vanityfair.com/dynasty
U ožujku prošle godine princ William i Kate Middleton bili su na turneji po bivšim britanskim kolonijama na Karibima. Vojvoda i vojvotkinja od Cambridgea započeli su svoj cjelotjedni posjet Belizeu, Jamajci i Bahamima 19. ožujka. Službeno, putovanje je bilo namijenjeno obilježavanju platinastog jubileja kraljice Elizabete II., proslave 70 godina na prijestolju. Mnogi kažu da je cilj putovanja bio uvjeriti te tri zemlje da zadrže kraljicu na čelu države, a ne da prate Barbados, koji je prešao u republiku. Sve veća želja za prekidom službenih veza s kraljicom i 'Firmom' za odštetu za ropstvo prerasla je u obračun s kolonijalnom prošlošću regije.