Ako niste očekivali da će ovo biti da ili ne pitanje, niste jedini. Mozak muškarca građen je različito od mozga žene. Analiza preko 100 različitih istraživanja pokazala je kako mozak muškarca ima u prosjeku 8% do 13% veći volumen od mozga žene. Neke od najočitijih razlika nalaze se u područjima mozga koja kontroliraju jezik, emocije i ponašanje, piše Los Angeles Times.
Kako bi se istražilo da li te strukturalne razlike rezultiraju i kognitivnim razlikama, znanstvenici su proučili detaljne skenove mozgova više od 1.400 muškaraca i žena.
Bez obzira koju grupu ljudi promatrali, kakav tip skenova koristili ili koji dio mozga je promatran, znanstvenici nikako nisu uspjevali pronaći uzorke koji bi razlikovali muškarce od žena.
Svaki je mozak jedinstven
"Iako postoje razlike u moždanoj građi s obzirom na spol i dob, mozgovi se ne mogu svrstati u dvije klase, jednu tipičnu za muškarce, a drugu tipičnu za žene", tim je napisao u studiji objavljenoj ovoga ponedeljka.
"Svaki je mozak jedinstven mozaik karakteristika, od kojih neke mogu biti češće kod žena nego kod muškaraca, ili obrnuto".
Kako bi istražili to, tim pod vodstvom psihobiologinje Daphne Joel sa Izraelskog sveučilišta u Tel Avivu krenuo je u lov na primjerke moždanih elemenata koji su čisto muški, ili čisto ženski. Drugim riječima, tražili su rezultate mjerenja koji su se gomilali ili među muškim, ili među ženskim mozgovima.
Započeli su sa setom MRI-eva koji su mjerili volumen sive tvari u mozgovima 112 muškaraca i 169 žena u dobi od 18 do 79 godina. Tamo su proučavali 116 posebnih dijelova mozga i pronašli 10 koji su pokazivali najveće razlike između muškaraca i žena. U svakom slučaju rezultati su podijeljeni u tri kategorije - trećina je proglašena 'najmuškijom', trećina 'najženskijom' a trećina je bila u sredini.
Zanemariv postotak
Samo 6% mozgova konzistentno je imalo karakteristike 'najmuškijih' ili 'najženskijih' mozgova u svih 10 kategorija, pokazalo je istraživanje.
S druge strane, 35% pokazalo je 'znakovitu varijabilnost', s muškim karakteristikama u nekim dijelovima a ženskim u drugim.
Autori studije ponovili su zatim analizu s drugačijim pragovima za 'najmuškije' i 'najženskije' karakteristike. Bez obzira jesu li koristili prag od 10%, 20% ili 50%, mozgovi koji su imali kombinacije i muških i ženskih karakteristika uvjek su bili znatno brojniji od onih s karakteristikama isključivo jednog spola.
Nakon toga, znanstvenici su ponovili iste korake s drugim setom moždanih skenova, koji su mjerili debljinu sive tvari u vanjskom sloju mozga, veze između različitih dijelova mozga, te druge karakteristike. Kao i prije, otkrili su kako su konzistentno 'muški' i konzistentno 'ženski' mozgovi rijetki, dok su najčešći oni koji su imali karakteristike povezane s oba spola.
Ni kod studenata nema značajnijih razlika
Na kraju, znanstvenici su primjenili istu metodu na podatke iz dva velika psihološka istraživanja američkih tinejdžera.
Koristeći rezultate od 570 sudionika otkrili su kako je samo 1,8% imalo konzistentno muške ili ženske rezultate, nasuprot 59% koji su pokazivali 'znakovitu varijabilnost'. Među 4.860 sudionika američke studije adolescenata i odraslih osoba, razlike su bile još veće - 0,1% nasuprot 70%.
Čak i među podacima o istraživanju 263 studenata koji su bili ispitivani o 10 "izrazito spolno-stereotipskih aktivnosti" poput gledanja talk-show emisija ili igranja video igara, autori istraživanja otkrili su da je samo 1,2% studenata moglo biti klasificirano kao isključivo muški ili isključivo ženski, nasuprot 55% onih koji su imali karakteristike s obje strane.
"Tako veliko preslaganje poništava svaki pokušaj razlikovanja između 'muških' i 'ženskih' oblika za specifičnih moždanih karakteristika", zaključili su Joel i njezini kolege.
Ova otkrića imaju "važne implikacije za društvene debate o dugoročnim stvarima poput obrazovanja temeljenog na spolu djece ili značenja spola kao društvene kategorije".