Unatoč tome što stanice naše kože umiru, suše se i otpadaju svake minute našeg života, i to konkretno brzinom od 200.000.000 epidermalnih stanica svakoga sata, to ne stvara rupe kroz koje bi tekućine koje se nalaze unutar našeg tijela iscurile van.
Ljeti koža trpi svašta: znojenje, UV zrake – i mnogo pogleda. A u jednom potezu možete se pobrinuti da dodatno ne pati zbog gljivičnih infekcija, lišajeva i osipa.
Geometrijsko slaganje stanica kože
Stanice kože posložene su na jedinstven način, u tzv. tetrakaidekahedron, prenosi Science Alert. Takav način slaganja stanica stvara izrazito jaku prepreku koja ne samo da spriječava curenje tekućina iz tijela, već i prodiranje stranih predmeta u tijelo. Čak i ako je koža dosta tanka, može se dosta jako rastegnuti prije nego što počne pucati.
National Geographics objašnjava kako je koža jedan od najvažnijih organskih sustava u tijelu, jer je i jedna od glavnih barijera od raznih bolesti. Ne djeluje samo kao štit već i kao vodootporni izolator koji štiti tijelo od ekstremnih temperaturnih promjena.
Mlade stanice guraju starije prema van
Stanice kože proizvode i proteine koji djeluju poput ljepila te spajaju stanice zajedno. Zbog toga ne nastaju rupe ni procjepi unutar geometrije stanica. Otkriveno je i kako se nove stanice uvijek formiraju na donjem dijelu geometrije, te tako izguruju najstarije slojeve, koji se suše i otpadaju. Na taj način cijeli sloj stanica konstantno održava svoju originalnu debljinu.
Izgleda da bilo kakva pogreška u ovom zanimljivom mehanizmu strukture kože može biti primarni uzrok određenih bolesti kože prouzrokovanih suhoćom, poput ekzcema, navodi se u Principia Scientifica.