Želite znati koliko dugo ćete živjeti? Javite se na 'Ruđer'

Premda na prvu zvuči kao klasična "navlakuša" s interneta, "klikni i otkrij koliko ćeš dugo živjeti', od 20. veljače u Institutu Ruđer Bošković moguće je provjeriti duljinu životnog vijeka

5.3.2012.
12:52
VOYO logo

"Telomere su indikatori stanja organizma i prediktivni faktori. Riječ je o zaštitnim strukturama na krajevima kromosoma. Svakom diobom stanice one se skraćuju, a kad se prekomjerno skrate, zaustavljaju stanično dijeljene. To nazivamo staničnim starenjem, a upravo je akumulacija starih stanica u tkivima glavna značajka starenja", pojašnjava je dr. Ivica Rubelj iz Instituta Ruđer Bošković kako se pomoću telomera može predvidjeti životni vijek.

Duže telomere - duži životni vijek

"Telomere nisu jednake dužine kod svih osoba i tijekom života se postupno skraćuju, a prosječna vrijednost njihove duljine govori nam koliko je jedan organizam genetski mlad. Istraživanja su pokazala da one osobe koje imaju duže telomere imaju i bolju perspektivu u daljnjem starenju. Starenje je kod njih usporenije, a razdoblje vitalnog života se produžuje", objašnjava dr. Rubelj za Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se za službeni podatak uzima da prosječno Hrvatice dožive 79, a Hrvati 72 godine, no očekivani životni vijek stalno se produžuje. Iako trenutačno ne odstupamo od europskog prosjeka, valja naglasiti da su te brojke i te tako promjenjive. Najbolji primjer je Japan, koji je prije 40 godina kasnio za zapadnoeuropskim zemljama i SAD-om, a danas su Japanci najduže živuća populacija na svijetu. Osim genetskih predispozicija, na duljinu telomera utječu i životne navike.

Važne i životne navike

"Na telomere bitno mogu utjecati i vanjski faktori, kao što su fizičke aktivnosti, prehrambene navike ili stres. Zapravo, njihova dužina zbroj je svih tih zbivanja, tako da se poboljšanim načinom života i prehrane može pozitivno utjecati na progresiju starenja", kaže Rubelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najbolji način da se telomere produže jest promjena načina života. Čimbenici koji utječu na zdravlje vide se i na telomerama" zaključuje Rubelj, uz napomenu da one nisu izravan uzrok starenja, nego indikatori. No, unatoč razvoju znanosti i produženju očekivanog životnog vijeka, maksimalni životni vijek čovjeka ipak se neće promijeniti.

"Prosječni životni vijek se produžava, ali maksimalni vijek je limitiran. Prema pretpostavkama, drži se da je 120 godina krajnja biološka granica", zaključuje dr. Rubelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analiza telomera koja se provodi u Institutu Ruđer Bošković košta 960,75 kuna. Prema riječima dr. Rubelja, zanimanje građana je čak i veće od očekivanoga, a u Zagreb dolaze ljudi i iz drugih gradova Hrvatske i regije. No, osim pojedinaca, od analize telomera mogla bi imati koristi i država, jer može planirati svoje politike i financije koje se tiču zdravstvene skrbi, socijalne zaštite, mirovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo