Sudeći po grupi 'astronauta', koji su sudjelovali u misiji provjere izoliranosti, najveću je frustraciju predstavljalo nepostojanje pristupa internetu, piše Mirror.
Dvadeset minuta čekanja
Grupa koja se sastojala od četiri muškarca i dvije žene bila je smještena u kupolu na Havajima površine 111.5 četvorna metra 19. siječnja, i nedavno se vratila natrag u redoviti život.
Kako bi što bolje simulirali život na Marsu, svaka je poruka putovala do ili iz vanjskog svijeta punih 20 minuta.
To je značilo kako je normalno surfanje internetom bilo nemoguće, a 'astronauti' nisu mogli jednostavno guglati što ih je zanimalo.
"Nepostojanje interneta i duge pauze u slanju i primanju poruka značilo je da je rješavanje problema često bilo jako teško, te su problemi za koje bi inače trebalo pet minuta znali trajati i po dva do tri dana", rekao je član tima Sam Payler.
Niti jedna uvreda
"Isto tako nismo mogli koristiti društvene medije niti pričati ni sa kim na Zemlji, te smo komunicirali samo preko unaprijed snimljenih poruka i e-maila. Punih osam mjeseci viđali smo samo preostalih petero članova posade", izjavio je 28-godišnji doktorant astrobiologije.
Začudo, tijeko cijelog eksperimenta nije bilo nikakvih svađa.
"Puno smo vremena proveli u razgovoru kako izbjeći sukobe. Nevjerojatno, ali niti jednom nitko od nas nije uvrijedio nekog drugog", rekao je Payler.
'Mars' na Havajima
Kada bi napuštali kupolu morali su nositi svemirska odijela i vršiti razne znanstvene eksperimente.
Baza kod havajskog aktivnog vulkana Manuo Loa pružila je stjenoviti pustinjski teren koji je glumio površinu Marsa.
"Dani su nam bili ispunjeni raznim zadacima koji su nam pomagali da ne poludimo", objasnio je Payler.
Čim su završili s misijom, tim je proslavio svoj uspjeh svježim voćem, krafnama i hranom iz McDonald'sa.