JEZIVO UPOZORENJE: / 'Rasjed San Andreas je spreman kao napeta puška, udarit će megapotres'

Image
Foto: Thinkstock, cristalsimon
9.5.2016.
23:08
Thinkstock, cristalsimon
VOYO logo

Ovo zastrašujuće upozorenje došlo je samo par mjeseci nakon što je gradonačelnik Los Angelesa Eric Garcetti progurao kroz Gradsko vijeće zakon kojim se zahtijeva da najvrijednije građevine budu što prije ojačane kako bi mogle izdržati nasilnu trešnju. To se odnosi na čak 15.000 zgrada, uključujući i one betonske koje se smatraju prekrhkima, te drvene stambene zgrade.

"Rasjed San Andreas spreman je poput napete puške. Situacija kod rasjeda je takva da bi vrlo lako moglo doći do velikih potresa u Kaliforniji", izjavio je Thomas Jordan, direktor Središta za potrese južne Kalifornije, na seizmološkoj konferenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ZNANSTVENIKE ŠOKIRALO OTKRIĆE O POTRESIMA: /

'Ogromni komadi Zemljine kore odlamaju se i tonu'

Image
ZNANSTVENIKE ŠOKIRALO OTKRIĆE O POTRESIMA: /

'Ogromni komadi Zemljine kore odlamaju se i tonu'

Vrijeme je za novi

Iako je predviđanje potresa još uvijek dosta neodređena znanost, među stručnjacima već neko vrijeme postoji zabrinutost kako je rasjed San Andreas blizu još jednog velikog potresa, ako ni zbog kojeg drugog razloga, a onda zato što je prošlo već puno vremena od zadnjeg velikog, snage 7.9 po Richteru, koji je pogodio južnu Kaliforniju još 1857. godine.

Image
Foto: Thinkstock, Richard Ward
Image
Foto: Thinkstock, Richard Ward

Od onda se tektonske ploče koje se susreću kod rasjeda konstantno kreću brzinom od oko 5 centimetara godišnje. To znači kako je tijekom 159 godina došlo do pomicanja od 7,95 metara, dok se Pacifička ploča pomiče u sjeverozapadnom smijeru uz Američku kontinentalnu ploču. A svaki dodatni cntimetar stvara dodatni pritisak na stijene ispod zemljine površine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potres snage 8 po Richteru u južnoj Kaliforniji mogao bi biti puno destruktivniji od potresa u Northridgeu iz 1994. koji je pogodio drugi rasjed sjeverozapadno od Los Angelesa i ubio 60 ljudi.

Geološka služba Sjedinjenih Država upozorila je 2008. kako bi čak i potres snage 7.8 koji bi se dogodio u južnome dijelu rasjeda San Andreas rezultirao s preko 1.800 mrtvih, 50.000 ozlijeđenih i materijalnom štetom ok 200 milijardi dolara, kao i teškim poremećajima u infrastrukturi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock, Bkamprath
Image
Foto: Thinkstock, Bkamprath

Ne prijete samo potresi

Istovremeno, i na pacifičkom sjeverozapadu situacija postaje sve opasnija, jer je područje oko aktivnog vulkana na planini St. Helens u zadnjih nekoliko tjedana pogodilo čak 130 manjih potresa, što je znak povećane opasnosti od velike erupcije.

Mnogi se još sjećaju erupcije iz 1980., kada je vulkan raznio 300 metara vrha planine, zapalio okolne šume i ubio 57 ljudi. No Geološka služba Sjedinjenih Država umanjuje potrebu za uzbunom, tvrdeći kako trenutno "ne postoje apsolutno nikakvi znakovi da bi vulkan trebao uskoro eruptirati, ali podaci koje prikupljamo govore nam kako je vulkan definitivno jako živ."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo