Zašto u Kaliforniji bude 63, a na Haitiju tisuće žrtava?

Za izgradnju nefleksibilnih betonskih građevina utrošit će se tek neznatno manje nego za građenje seizmološki otpornih. Znaju to u Kaliforniji, gdje je potres jači od onog na Haitiju 1989.

20.1.2010.
10:59
VOYO logo

Prošlotjedni potres na Haitiju jačine 7 stupnjeva dužnosnici UN-a su opisali kao najgoru humanitarnu krizu desetljeća – broj mrtvih procjenjuje se od 50.000 do 200.000. UN je odmah istaknuo činjenicu da je potres pogodio vrlo naseljeno područje glavnog grada i urušio institucije koje bi se trebale boriti s posljedicama katastrofe.

No, geolozi koji su intervjuirani za New Scientist objasnili su zašto je ovaj potres izazvao toliki broj žrtava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo, ovo je bio potres s relativno plitkim izvorom, što daje manje vremena za upozorenje i bježanje iz zgrada nego duboki potresi. Prvi val, koji inače nije tako razoran, obično upozori ljude na one razornije nakon njega, no u ovom slučaju i prvi val i razorni nakon njega došli su gotovo istovremeno.

Drugo, Port au Prince nije izgrađen na čvrstoj kamenoj podlozi nego zemlji, pa se zgrade urušavaju čim se zatresu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I treće, građevinski standardi nisu bili prilagođeni velikim potresima.

Da se sličan potres zbio u Kaliforniji, broj mrtvih bi gotovo sigurno bio znatno manji.

"Bolje zgrade bi spasile živote", rekao je Chuck DeMets, tektonski geolog sa Sveučilišta Wisconsin-Madison.

Usporedba dvaju vrlo sličnih potresa podupire ovu tezu. Oba su se dogodila u vrlo napučenom području, no imali su vrlo različite posljedice. Naime, 1988. potres magnitude 6,9 stupnjeva u Armeniji odnio je više od 25.000 života, dok je potres magnitude 7,1 stupanj ispod Loma Prieta u Kaliforniji 1989. uzrokovao je tek 63 smrtna slučaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Razlika u broju smrtnih ishoda ilustrira snažan učinak koji ima visoki građevinski standard, koliko se života tako može spasiti", kaže DeMets.

Betonske višekatnice koje su sačinjavale veći dio Port-au-Princea, nakon potresa, pokazale su se kao smrtonosne zamke. "Zgrade su bile krhke i bez fleksibilnosti, urušile su se na katastrofalan način kad je potres pogodio," rekao je Ian Main, seizmolog sa Sveučilišta Edinburgh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je najžalosnije, dodaje prof. Main, seizmički otporne građevine tek su nekoliko postotka skuplje što se tiče građevinskog materijala i zahtijevaju tek nešto malo dodatnog vremena za projektiranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo