Otkriven krivac za najmasovnije izumiranje na Zemlji: Sličan scenarij prijeti i danas

Za masovno izumiranje na Zemlji prije 252 milijuna godina nisu krivi asteroidi i vulkanske erupcije, već mikrobi, tvrde američki znanstvenici, a sličan scenarij prijeti nam i danas.

1.4.2014.
13:12
VOYO logo

Riječ je o velikom istraživanju koje su proveli američki znanstvenici s Massachusetts Institute of Technology (MIT), a sličan scenarij vrlo je vjerojatan i danas.

Smatralo se da su za masovno izumiranje u to doba glavni krivci bili erupcije vulkana, no prava je istina, čini se, potpuno drugačija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, mikroorganizmi su prije više od 250 milijuna godina počeli proizvoditi opasan staklenički plin metan, što je dovelo do uništenja 90 posto živih vrsta na Zemlji, od puževa i rakova do guštera i vodozemaca. Riječ je o vrsti mikroba pod nazivom Methanosarcina.

Klima se potpuno promijenila

Veliko izumiranje dogodilo se prije nego su Zemljom vladali dinosauri, na kraju perma, prije 252 milijuna godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velike količine metana koji su ti mikroorganizmi izbacivali u atmosferu drastično su promijenili klimu i kemijsku ravnotežu oceana, što je dovelo do masovnog pomora mnogih živih organizma.

Takav scenarij prijeti nam i danas kao rezultat globalnog zatopljenja i ogromnih emisija stakleničkih plinova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Analiza geoloških naslaga ugljena pokazuje drastičan rast ugljičnih plinova u vrijeme masovnog izumiranja. Erupcije vulkana nikad ne bi mogle proizvesti tolike količine ugljika'', rekao je Gregory Fournier s MIT-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo