Ovu 'mikro-vinariju' trenutno provjeravaju američki i švicarski znanstvenici, a može pretvoriti obični sok od grožđa u alkoholno vino unutar samo jednog sata, što je daleko brže od konvencionalnog vinarenja u bačvama, koje može trajati i do više tjedana.
Znanstveni alat, a ne kuhinjska potrepština
Mikro vinariju razvio je znanstvenik Daniel Attinger s Državnog sveučilišta u Iowi, ali unatoč očitoj koristi, radi se o alatu za istraživanje, a ne najnovijem uređaju za vašu kuhinju (nažalost). Attinger, čije područje istraživanja je multifazna mikrofluidika, izumio je sustav kako bi pomogao vinarima da bolje razumiju proces fermentacije.
Vino se tradicionalno radi tako da se u bačve grožđanog soka doda kvasac, ali takav proces fermentacije tipično traje od jednog do tri tjedna. S mikro-vinarijom, ista se reakcija odvija u daleko suženijem prostoru, što znatno ubrzava cijeli proces.
Kvasac se nalazi u malenim odjeljcima i oslobađa se u glavni kanal u kojemu je grožđani sok kroz tanku membranu perforiranu nanoporama. Kada se kvasac i grožđani sok pomiješaju, kvasac apsorbira šećer a oslobađa alkohol i ugljikov dioksid, baš kao u bačvi vina, ali prvi je uzorak gotov za sat vremena, umjesto i više od tjedna.
Takvo brzo pretvaranje puno bi značilo komercijalnim vinarima, koji bi lakše eksperimentirali s novim sastojcima ili metodama bez da čekaju tjednima na rezultate.
Klimatske promjene prijete vinarstvu
Attinger trenutno testira uređaj sa znanstvenicima iz švicarske École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL). Sposobnost mikro vinarije da testira razne sastojke i temperature unutar kratkih vremenskih okvira bila bi posebno korisna vinarima zbog globalnog zatopljenja, jer sve toplije temperature utječu na vinarstvo.
"Klimatske promjene utječu na kvalitetu grožđa širom svijeta", kaže Attinger. "Zbog topline neki plodovi prerano sazrijevaju, ranije se beru pa vina imaju veći postotak alkohola ili promijenjen okus. "
Nije idealan za privatno korištenje
Znanstvenici nisu u potpunosti odbacili mogućnost da i obični ljubitelji vina koriste ovaj sustav kako bi i sami fermentirali vino u koomforu vlastitog doma, ali postoje i određeni nedostaci.
Kao prvo, količina. Uređaj fermentira samo jedan mililitar vina svakih sat vremena, što je oko 0.13% vinske boce. Takvom brzinom trebali bi čekati četiri dana da imate dovoljno vina za samo jednu čašu.
Druga stvar je okus. Dok uređaj proizvodi vino koje je dovoljno rafinirano za kušanje, znanstvenici priznaju kako mu namjera baš i nije redovita konzumacija.
"Koristi pojednostavljen proces pa ni rezultat nije dobar poput normalnog vina", kaže Philippe Renaud, vodeći u EPFL-ovom Laboratoriju za mikrosustave.
Jasno, sve to možda neće biti dovoljno kako bi u potpunosti smanjio interes onih vinoljubaca koji jednostavno ne mogu propustiti priliku da proizvode svoje vlastito vino, unatoč nekim ograničenjima.