Već je ranije zabilježeno da se Chrysopelee paradisi, vrsta azijske zmije, bez problema iz svoje nastambe visoko na drveću preseli na drugo, oko 20 metara udaljeno stablo, a da pri tome ne dotakne tlo.
Donedavno nitko nije uspio objasniti kako to ta vrsta zmija uspijeva, no istraživanje američkih znanstvenika otkrilo je da zmije koriste zakone aerodinamike u kombinaciji s vrlo vještim kretnjama i promjenama oblika tijela.
Naime, pri odskoku s grana ti gmazovi spljošte tijelo i zatim krivudaju kroz zrak, a kreću se od osam do 10 metara u sekundi.
Da bi dobili što bolji uvid u sve što se događa pri ''zmijskom letu'', biolog na Virginia Techu u SAD-u Jake Socha i njegov tim snimali su zmije kako skaču s 15 metara visokog tornja i lete. Tijelo gmazova označili su posebnim bijelim trakama pomoću kojih su kasnije na računalima reproducirali let zmija.
Istaknuto je i otkriće da zbroj svih sila koje djeluju na tijelo zmije tijekom leta stvara čak mali potisak prema gore, no nedovoljan za dulji let.
Vezani članak:
arti-201010090256006