Novi egzoplanet istražuje međunarodni tim astronoma, a o činjenicama koje su za sada poznate progovorio je šef tima Zachory Berte u razgovoru za časopis Astrophysical Journal. Rezultati dosadašnjih mjerenja pokazuju da je dobar dio mase planeta, kojeg zovu GJ 1214b, sačinjen od vode, te da je njegova površinska temperatura oko 230 stupnjeva Celzijusovih. Promjer ovog egzoplaneta je 2,7 puta veći od Zemljine, a težina mu je veća gotovo sedam puta. Ovakve planete znanstvenici nazivaju Superzemljama.
U sklopu projekta MEarth znanstvenici su još 2009. godine, teleskopima sa Zemlje, otkrili ovaj neobični planet. Tada su zaključili da se kreće oko crvenog patuljka, a uspjeli su izmjeriti i njegovu masu i temperaturu. Uz pomoć svemirskog teleskopa Hubble sada su, objasnio je Berte znanstvenici mjerili infracrvenu boju zalaska sunca na planetu.
Astronom Berta pojasnio je da se GJ 1214b potpuno razlikuje od bilo kojeg drugog planeta koji je do sada istražen, te da su dosadašnja mjerenja pokazala da voda sačinjava oko 50 posto njegove mase.
Užareni led i supertekuća voda
Kako je površinska temperatura planeta jako visoka, Berta kaže da život na njemu ne bi bio moguć.
"Visoke temperature i visok tlak formiraju egzotične materijale poput užarenog leda ili supertekuće vode. To su tvari koje su nam potpuno nepoznate", kazao je Berta za BBC.
Nakon Hubllea, GJ 1214b će istraživati i svemirski teleskop James Webb koji bi trebao biti lansiran tijekom ovog desetljeća. S obzirom da je ovaj planet udaljen samo 40 svjetlosnih godina od Zemlje, bit će jako pogodan za istraživanja.