"Cilj je osposobiti ove stanice da proizvode dovoljno inzulina da bi izliječile dijabetes. Stanice još uvijek ne proizvode dovoljno inzulina da bi izliječile dijabetes kod ljudi," objasnio je voditelj istraživanja prof. G. Ian Gallicano, s Georgetown University Medical Center, u Washingtonu.
Dijabetes tipa 1 smatra se autoimunom bolesti zbog koje tijelo napada i uništava beta stanice gušterače koje proizvode inzulin. Zbog toga ljudi oboljeli od dijabetesa tipa 1 moraju uzimati inzulinske injekcije bez kojih ne mogu preraditi hranu. Bez njih ne bi mogli preživjeti.
Liječnici su pokušali s transplantacijom gušterače ili samo njenih beta stanica ali tu se javlja niz problema. Između ostalih i to što tijelo napada novo tkivo. Nova tehnika koju je razvio prof. Gallicano i njegov tim spriječila bi da tijelo odbaci nove stanice jer bi one došle od osobe kojoj se transplantiraju.
Znanstvenici su koristili spermatogonialne stanice iz testisa preminulih donora. Kad su izvađene iz testisa u novo okruženje one su proizvele beta stanice. Nakon njihove transplatacije u miša njegova razina šećera se normalizirala za tjedan dana. Iako je izlječenje bilo kratkotrajno pobudilo je nadu, a znanstvenici se nadaju da će transplantiranje u druge dijelove tijela biti učinkovitije.
Brine ih što postoji mogućnost neželjenih nuspojava poput stvaranja tumora poznatih kao teratoma. Osim toga tu je i rizik da će pretjerana autoimuna reakcija koja je i uzrok bolesti uništiti transplantirane stanice. Te da bi osoba mogla dobiti i pretjerano nisku razinu šećera koja je također fatalna.
Vezani članci:
arti-201004260020006 arti-201004070042006