U procjenama o klimi 'fulali' za 300 godina

Klimagate! Tako su mediji nazvali otkrića o krivim procjenama UN-ova Vijeća za klimu (IPCC) i time posijali diljem svijeta sjeme sumnje u vjerodostojnost znanstvenih saznanja o klimi.

1.2.2010.
16:14
VOYO logo

Jedna od najvećih blamaža koju si je Međuvladino vijeće o promjeni klime (IPCC) samo priredilo je tvrdnja da će se ledenjaci na Himalaji najvjerovatnije istopiti do 2035. godine. U procijeni se pogriješilo za 300 godina.

Skandal je izbio u prosincu kad su hakeri došli u posjed privatnih email poruka jednog od znanstvenika Vijeća, a koje su kasnije postavili na internet. Napad na rad Vijeća kulminirao je nakon summita o klimi u Kopenhagenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Vijeća Rajendra Pachauri se ispričao zbog pogrešnih navoda o godini kada će se istopiti ledenjaci na Himalaji.

Pallava Bagla, novinar koji piše za časopis Science kaže da je Pachauri i prije summita u Kopenhagenu bio informiran da je 2035. godina pogrešna te da se radi o pogrešci od 300 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pogreška potiče iz jednog izvještaja koji se temeljio na neobjavljenom istraživanju, a radilo se o inverziji brojeva u navedenoj godini - 2035. umjesto 2350. "Ova se pogreška mogla izbjeći da su se slijedile norme o objavljivanju znanstvenih tekstova, a koje uključuju i provjere koje rade kolege iz struke", tvrdi časopis Science a prenosi Deutsche Welle.

Nizozemac Richard Tol pak smatra da problem nisu norme, već izbor znanstvenika koji su radili na izvještaju. Tvrdi da u Vijeću UN-a sjede znanstvenici sličnog mišljenja, dok su onima koji razmišljaju drugačije vrata zatvorena.

Reformu Vijeća za klimu ne traži samo Tol. Mnogo je kritičara koji traže reforme, ali i onih koji smatraju da će ove najnovije pogreške u znatnoj mjeri naštetiti povjerenju u Vijeće.

Predsjednik Vijeća Pachauri je protiv toga jer, kako kaže, Vijeće je 2007. godine dobilo Nobelovu nagradu za mir i zadnjih 21-u godinu obavlja odličan posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagovornici Vijeća navode da su klimatske prognoze i modeli rada vrlo kompleksni. A borci za zaštitu prirode navode da otoci na Tihom oceanu nestaju, da su mnogo područja pogođena sušom i da se ledenjaci brzo tope. Tvrde da za to ne trebaju satelitske snimke, već da se sve vidi golim okom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo