U oceane se ulijeva alarmantna količina vode!

Prva studija ove vrste pokazuje alarmantno povećanje priljeva vode u oceane. To je posljedica sve jačih oluja i obilnijih padalina, koje su potaknute globalnim zagrijavanjem.

5.10.2010.
13:48
VOYO logo

Svake godine svježa voda pritječe u oceane u sve većem opsegu, ustanovio je tim znanstvenika, a pojavu povezuju sa sve češćim i ekstremnijim olujama, koje su posljedica globalnog zatopljenja.

Godine 2006. u svjetske je oceane dospjelo 18 posto više vode iz rijeka i zbog topljenja polarnog ledenog pokrivača nego 1994. godine. Godišnji porast vodenog priljeva iznosi 1,5 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To možda ne zvuči puno – 1,5 posto na godinu – ali nakon nekoliko desetljeća to je ogromna količina", kaže voditelj istraživanja prof. Jay Famiglietti, iz UC Irvine Earth Systema. Ističe da je svježa voda nužna za ljude i ekosustav, no kiša pada na krivim mjestima, iz sasvim pogrešnih razloga.

"Općenito govoreći, više je vode bolje. No, ovdje je nastao problem jer ne dobivaju svi više kiše, a onima na koje pade možda ne treba u tolikoj količini. Ono što sad vidimo je upravo ono što je predvidio Međunarodni panel o klimatskim promjenama – padaline su obilnije u tropima i arktičkom krugu, i to s jačim olujama. S druge strane, stotine milijuna ljudi živi u području s malo kiše i na rubu suše", rekao je prof. Famiglietti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Topliji zrak nad oceanima uzrokuje brže isparavanje, što dovodi do stvaranja gušćih oblaka koji ispuštaju snažnije oluje nad kopnom. Kišnica zatim putuje rijekama s daleko većim vodostajem, a ciklus se potom ponavlja.

Za potrebe studije korišteni su satelitski podaci morske razine, padalina i isparavanja prikupljani tijekom 13 godina.

Prethodni članci:

arti-200909170406006 arti-201003110059006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo