TRAJE VEĆ 100 MILIJUNA GODINA: /

Snimiljena najjača eksplozija još od Velikog praska

Image
Foto: NASA.gov

Okupan u svjetlo plavo i flourescentno ružičasto svjetlo, ovaj galaktički klaster mjesto je najjače eksplozije od Velikog praska.

15.11.2015.
17:10
NASA.gov
VOYO logo

Galaktički klaster zanimljivog imena MS 0735.6+7421 nalazi se 2.6 milijardi godina udaljen od nas, u sazviježđu Žirafa.

Eksploziju je stvorila najveća poznata crna rupa, gravitacijsko čudovište s masom preko 10 milijardi puta većom od našeg Sunca. Astronomi su proračunali kako je ova masivna crna rupa morala konzumirati ukupnu masu količine gotovo 600 milijuna puta mase Sunca kako bi generirala tako jaku eksploziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se stvorila slika, kombinirane su rendgenske zrake i radio valovi sa optičkim slikama dobivenim s Hubble svemirskog teleskopa.

Je li prvo bila rupa ili galaktika?

Rendgenske zrake pokazane su plavom bojom, a pokazuju vruće plinove koji čine većinu mase enormnog galaktičkog oblaka. Detektirao ih je NASA-in rendgenski opservatorij Chandra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ružičasta boja pokazuje ogromne šupljine, od kojih svaka ima prosjek od barem 600.000 svjetlosnih godina. Te su šupljine nastale na mjestu mase vrijednosti 1.000 milijardi sunaca i ispunjene su magnetiziranim, izrazito visoko-energetskim elektronima koji emitiraju radio valove, koje je detektirao radio-teleskop Vrlo velika mreža.

Smatra se da većina, ako ne i sve galaktike sadrže supermasivne crne rupe u svome središtu. Astronomi još pokušavaju dokučiti što se nastaje prvo - crna rupa ili galaktika oko nje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo