Ako su predviđanja znanstvenika točna, Drakonidi bi mogli padati gustoćom od čak 600 meteora na sat, što je daleko više od Perzeida koje padaju u kolovozu (poznate još i kao suze sv. Lovre).
Mogućnost meteorske oluje natjerala je sve NASA-u i ostale svemirske agencije da pomno prate što će se događati tijekom vikenda, jer bi Drakonide mogle oštetiti Međunarodnu svemirsku postaju i ostale satelite u Zemljinoj orbiti, javlja National Geographic.
Opasnost za satelite je elektrostatičko pražnjenje koje se dogodi kada meteor, maleni komadić kamena, udari u satelit. Kamenčić ispari u vrući, elektricitetom nabijen plin, odnosno plazmu, koja može oštetiti elektroniku satelita, zbog čega on može izaći iz svoje orbite.
Stručnjaci se ipak nadaju da se Drakonide neće pretvarati u plazmu jer ti meteori putuju svemirom nižom brzinom od drugih meteorskih kiša.
Rizik ipak uvijek postoji, no Međunarodna svemirska postaja ionako ništa ne može učiniti osim da astronauti odgode svemirske šetnje, kako ih ne bi pogodili meteori, te da se nadaju najboljem.
Drakonidi su, kao i druge meteorske kiše, nazvani po sazviježđu iz kojeg se čini da dolaze, u ovom slučaju je riječ o sazviježđu Zmaja (lat. Draco). Njihov je izvor, zapravo, komet 21P/Giacobini-Zinner koji za sobom ostavlja trag sićušnih otpadaka, veličine zrnaca pijeska. Na Zemlju padaju meteori koji sagorijevaju u atmosferi kada Zemlja na svojoj putanji oko Sunca prođe kroz taj trag. Znanstvenici kažu da je povećani broj meteora posljedica osobito debelog sloja otpadaka koji su ostali za kometom.
Drakonidi su vidjljivi sa sjeverne hemisfere, a u Hrvatskoj će se moći vidjeti tijekom noći sa subote na nedjelju. Iako vremenska prognoza kaže da će biti oblaka, pa uvjeti nisu najbolji, spektakl na nebu bi se ipak možda mogao vidjeti.
Vezani članci:
arti-201012140130006 arti-201108110181006 arti-201011030199006