Neobične elektromagnetske signale znanstvenici su prvi puta čuli 2007., prenosi Independent. Snažni, ali vrlo kratki signali ne traju dulje od milisekunde (a zbog intervala su nazvani fast radio burst, FRB) Do sada, brzi radio bljeskovi primijećeni su 18 puta, no vodeći astronomi nisu mogli odrediti točno niti otkuda dolaze, a kamoli kako su nastali.
Nagađali su kako ih možda proizvodi velika zvijezda, materija koja bježi gravitaciji crne rupe, a razmatrali su se čak i izvanzemaljske civilizacije.
Od 18 signala koje su detektirali, samo jedan se ponavljao. Znanstvenici su ga proučavali šest mjeseci. Čini se kako dolazi iz patuljaste galaksije udaljene više od tri milijarde svjetlosnih godina.
Ponavljajući signal, (nazvan FRB 121102) pronađen je korištenjem umrežene skupine radio teleskopa (VLA, very large array).
"Prije nego što smo znali udaljenost bilo kojeg izvora FRB-a više ljudi nagađalo je kako dolaze iz naše Mliječne staze, ili iz naše okolice, a sada smo to isključili, barem za ovaj signal." rekao je dr. sci. Shriharsh Tendulkar, jedan od znanstvenika sa Sveučilišta u Montrealu koji je pronašao izvor zračenja.
Prateći signal
Ovaj FRB prate slabiji ali stalni radiovalovi. Preciznija promatranja pokazala su kako izvori tih dvaju signala ne mogu biti udaljeni više od 100 svjetlosnih godina, kaže znanstvenik čiji su rezultati objavljeni i u prestižnom časopisu Nature.
"Vjerujemo kako i stalne signale i brze bljeskove proizvodi isti izvor ili dva izvora koja su na neki način fizikalno povezana" smatra njegov kolega dr. sci Benito Marcote.
No što ih stvara, i dalje je nepoznanica. Jedan od mogućih izvora je magnetar, gusta neutronska zvijezda (točnije , "truplo" zvijezde), sa snažnim magnetnim poljem i okružena ostacima zvijede. Drugi mogući izvor zračenja mogla bi biti i materija koja isijava sa ruba supermasivne crne rupe.