STRUJA IZ VJETRA: /

Nove vjetroturbine ispirirane palmama imat će krakove duže od 200 metara

Image
Foto: Wikipedia
6.2.2016.
10:25
Wikipedia
VOYO logo

Među onima koji pokušavaju riješiti taj problem je i američka tvrtka Sandia National Laboratories iz Albuquerquea, koja je nedavno objavila detalje o svom najnovijem projektnom konceptu - off-shore vjetrenoj turbini ekstremnih dimenzija koja je u stanju generirati 50 megavata električne energije, a koja bi imala četiri kraka duljine preko 200 metara.

Nazvane Segmentirani ultralaki promjenjivi rotor (Segmented Ultralight Morphing Rotor - SUMR), nove su turbine projektirane da izdrže ekstremne vjetrove i druge dramatične vremenske neprilike, s mogućnošću savijanja i preklapanja kada uvjeti postanu preopasni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt je inspiriran načinom na koji se palme miču tijekom oluje, sa stablima napravljenim od cilindričnih dijelova koji omogućuju cijelom drvetu savijanje bez ugrožavanja snage ili stabilnosti.

Image
Foto: Popular Science

Trenutačno najveće vjetroelektrane u Sjedinjenim Državama generiraju 8 megavata energije, koristeći rotirajuće krakove duljine 80 metara. Stvaranje većih turbina predstavlja pravi izazov, s obzirom da konstrukcija i održavanje krakova postaje jako skupo jednom nakon što pređu određenu veličinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali ljudi iz Sandie tvrde kako će novi projekt omogućiti veću stabilnost i dovesti do smanjenja stresa i zamora materijala, što će smanjiti i troškove održavanja te samim time znatno poboljšati energetski prinos u odnosu na cijenu.

Todd Griffith, voditelj projektiranja ogromnih krakova, objasnio je kako povećanje veličine omogućuje turbinama da "iskoriste ekonomiju veličine".

Image
Foto: share.sandia.gov

"Sjedinjene Države imaju veliki off-shore potencijal snage vjetrova, ali instalacije udaljene od obale su skupe, tako da su potrebne veće turbine kako bi se energija mogla nabavljati uz prihvatljivu cijenu", izjavio je Griffith.

Ako se počnu koristiti, ove nove turbine mogle bi pomoći vladi Sjedinjenih Država u ostvarenju cilja da do 2030. godine 20% energije dobija od vjetra. Kako i Hrvatska u zadnje vrijeme gradi sve više vjetroelektrana, nadamo se da i domaći inžinjeri prate što se događa na polju razvoja novih vjetroturbina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo