"Ispuštanje stakleničkih plinova svakako možemo smanjiti no ne tako da jedemo manje mesa i mlijeka," rekao je Frank Mitloehner, stručnjak za kvalitetu zraka sa Sveučilišta California-Davis, tijekom predstavljanja svog izvještaja o konzumaciji mesa i klimatskim promjenama.
Kriviti krave i svinje za klimatske promjene je znanstveno neutemeljeno, rekao je Mitloehner, odbacujući nekoliko izvještaja, uključujući i ono koje je 2006. izdao UN, a koje je po njegovom mišljenju preuveličalo ulogu stoke u globalnom zagrijavanju.
Ideja da stoka ispušta više štetnih plinova je po njegovom mišljenju neutemljena i besmislena, a rezultira akcijama 'vegetarijanskih dana' i kampanja koje troše energiju na rješenje koje ne pomaže.
"Vegetarijanci kao što su Paul McCartney i njemu slični čini se da imaju dobre namjere no nisu dovoljno obrazovani o kompleksnim vezama koje uzrokuju atmosferske promjene," rekao je Mitloehner.
"Pametniji uzgoj stoke, a ne smanjeni uzgoj dovest će do manje zagrijavanja. Proizvedemo li manje mlijeka i mesa to će samo povećati glad među najsiromašnijima," upozorava Mitloehner.
A umjesto da se koncentriraju na stočarstvo oni koji misle na klimu trebaju misliti o iskorištavanju nafte i ugljena za proizvodnju električne energije, grijanje i gorivo.
U SAD-u transport proizvede 26 posto svih emisija štetnih stakleničkih plinova, dok uzgoj životinja za hranu tek 3 posto, dodao je.