Tijekom '40-ih i 50-ih godina prošlog stoljeća, Majak, tajna ruska tvornica za izradu nuklearnog oružja, napravljena je kako bi procesuirala plutonij za sovjetski nuklearni projekt.
Od 1951. godine Sovjetski savez koristio je ovo jezero za odlaganje radioaktivnog otpada iz obližnje tvornice za reprocesiranje nuklearnog otpada. Tvornicu je ruska vlada vješto krila, a tek 50 godina kasnije Boris Jeljcin je koliko-toliko otvorio regiju.
Službeno najzagađenije mjesto na svijetu
Prema izvještaju američkog Worldwatch instituta, jezero Karačaj je najzagađenije mjesto na Zemlji. Ono je akumuliralo oko 4,44 eksa bekerela (EBq) radioaktivnosti. Usporedbe radi, u Černobilskoj katastrofi je ispušteno između 5 i 12 Ebq.
Kako je postalo mjesto za ispuštanje radioaktivnog otpada, ne samo što je samo jezero postalo zagađeno, već i okolna mjesta, zrak i voda. Zabilježen je porast oboljelih od raka za 21 posto a za 25 posto je porasla stopa djece koja su se rađala s deformacijama. Čak 41 posto više ljudi dobilo je leukemiju.
Atom za mir
No Sovjetski savez nije se previše uzrujavao zbog toga, kao što su i inače radijaciju smatrali ne osobito štetnom nuspojavom "napretka". Nakon prvih pokusa s atomskim bombama, pokrenuli su projekt "Atom za mir". Podzemne nuklearne detonacije rutinski su se koristile za stvaranje umjetnih jezera ili kopanja ruda.