Sateliti u borbi protiv Sunčevih oluja

Elektromagnetska ometanja koja slijede Sunčeve oluje mogu Ťpogasitiť električne mreže na Zemlji,

30.6.2000.
3:37
VOYO logo

Prvi svemirski sateliti koji će letjeti u formaciji spremni su za istraživanje silovitog svemirskog vremena koje prijeti satelitima, astronautima, pa čak i ljudima na površini Zemlje. Najveća opasnost prijeti od Sunčevih oluja koje mogu bombardirati Zemlju brzajućim česticama. Očekuje se da će snaga Sunčevih oluja maksimum svog jedanaestogodišnjeg ciklusa dostići u 2000.

Misija se zove Cluster II, a provodi je Europska svemirska agencija (ESA). U misiji će sudjelovati četiri satelita koji će obilaziti okolinu blizu Zemlje. Na njih su nedavno instalirane rakete, a bit će lansirani 12. srpnja i 9. kolovoza iz Svemirskog centra Baikonur u Kazahstanu. Nakon sastanka i upošljavanja, sateliti će započeti s odašiljanjem podataka krajem prosinca u dnevnim paketima od 1 gigabajta. Ti će podaci u kombinaciji s podacima s druge letjelice pomoći znanstvenicima u boljem predviđanju svemirskog vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki će satelit mjeriti broj čestica i snagu elektromagnetskog polja u njihovoj neposrednoj blizini. Ali kako postoji četiri satelita na četiri različita položaja, bit će moguće stvoriti ideju čitave slike. Na primjer, moći će se odrediti kreću li se čestice plošno, u kanalima, ili vrtlozima. Na svakom satelitu je ugrađeno 11 znanstvenih mjernih uređaja koji će pomoći u otkrivanju načina na koji erupcije Sunca međudjeluju s magnetskim poljem Zemlje.

Sunčeve oluje usmjerene prema Zemlji, najopasnije su za satelite, jer nabijene čestice mogu onesposobiti njihovu elektroniku. Ujedno je ta radijacija vrlo opasna za posadu aviona koji lete na velikim visinama, a elektromagnetska ometanja, koja slijede Sunčeve oluje, mogu Ťpogasitiť električne mreže na Zemlji, što se dogodilo u Kanadi za prošlogodišnjeg maksimuma. I, na koncu, astronomi koji slobodno Ťhodajuť svemirom najugroženiji su Sunčevim bombardiranjima, jer nisu zaštićeni niti atmosferom, niti aluminijskom oplatom svemirske letjelice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cluster II je drugi pokušaj misije. Prvi je pokušaj bio uništen pri lansiranju kada je 40 sekundi nakon polijetanja eksplodirala raketa Ariane 5, odnijevši u dim 450 milijuna vrijednu opremu. Uslugu lansiranja Ariane 5 Rusi su pružili besplatno, ali ovoga će se puta platiti dvije Sojuz rakete. ŤNaučili smo da ne postoji nešto kao besplatno lansiranjeť, izjavio je Dr Paul Murdin iz britanskog Savjeta za fiziku čestica i astronomska istraživanja. Ponovna gradnja Clustera oduzela je ESA-i, uz novac, i punu godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo