Sven Klimpel ne bi imao ništa protiv da na svijetu ostanu živjeti samo muškarci - naravno, kada je riječ o komarcima. Jer, za razliku od mnogih drugih životinjskih vrsti, mužjaci komaraca su bezopasni: oni vole tek biljne sokove i jedino što ih zanima jest da jednom osvoje pažnju neke ženke.
Ali za nas, ljudski rod, oni nisu nikakva napast i ne bodu ljude i sisavce. Doduše, i oni zuje kao i ženke i u mraku je teško raspoznati njihov spol. Tek ako se kukac dobro pogleda, otkrit će se da prave "muškarčine" - imaju dlakava ticala, kao što nam objašnjava Sven Klimpel za Deutsche Welle.
Ipak, on nije stručnjak za kukce - nego parazitolog i za njega je "samo mrtav komarac dobar komarac". Naravno, prije svega se to odnosi na ženke komarca koje sišu popriličnu količinu krvi. U pravilu, nakon takvog "objeda" je komarica dvostruko teža nego prije pa joj je tako i teže pobjeći gnjevnom (bivšem) vlasniku tih dva do pet miligrama krvi.
Mogu nam 'ostavi' viruse, parazite, crve...
Ženkama je ta krv - odnosno, bjelančevine iz krvi, neophodno potrebna za stvaranje jajašca i samo se tako komarci mogu razmnožavati. Pri tome čak nije najgori niti ubod, niti lagana infekcija koja nas onda svrbi nekoliko dana. Nego ono što životinjica može ostaviti u krvi žrtve - od virusa, parazita pa do larvi crva. To mogu biti i veoma opasne bolesti, od malarije i bolesti spavanja pa do Dengue ili Chikungunya groznice.
Nekad su komarci prenosili takve bolesti po Africi, Aziji ili Latinskoj Americi, ali sve češće se takvi, egzotični komarci zatiču i u Europi. Naravno, oni ne dolaze sami jer su komarci, na sreću, razmjerno loši letači. Ali dolaze u avionima i brodovima, kontejnerima s teretom i - veoma često; tovarima egzotičnog voća ili drvene građe koji stižu u Europu.
Opet, prije ih tu nije čekala neka osobito velika budućnost, jer bi zimi nestajali. Sven Klimpel upozorava: "I ovdje je sve toplije, a zime su kraće. Zato su i u Njemačkoj počele živjeti vrste komaraca kakve naši preci nisu poznavali".
"Naši" komarci postaju opasniji
Klimpel i njegov kolega, Egbert Tannich su u prošle dvije godine analizirali preko 75 tisuća komaraca koje su sakupili na 55 lokacija diljem Njemačke. U toj opsežnoj analizi su pronašli čak pedesetak vrsti komaraca, od "domaćih" pa do prilično egzotičnih koji se tek ponekad pojavljuju i još uvijek su rijetkost u Europi.
Ali ono što ove parazitologe najviše zabrinjava čak nisu niti ti zujeći gosti iz dalekih krajeva, nego ono što se dešava sa "našim" komarcima:
Opasni paraziti
"I domaćim komarcima veoma odgovara ovo toplo vrijeme i blage zime. Već sad stvaraju nekoliko naraštaja na godinu", objašnjava Tannich, a upravo istražuju i koje nametnike sada nose i domaći komarci.
Jer, nedavno je i u "njemačkom" komarcu pronađena larva psećeg srčanog crva (Dirofilaria immitis). Taj nametnik je zapravo raširen u Africi, Aziji i tek ponekad se zatiče i na jugu Europe. On živi u srcu pasa, kuna i lisica i ubodom komarca se parazit može proširiti i na drugu životinju - ali i na čovjeka. U pravilu, u čovječjem organizmu ovaj nametnik brzo bude uništen - ali ipak ima i slučajeva komplikacija.
Sven Klimpel upozorava kako će već u sljedećih deset, najkasnije pedeset godina, i u Njemačkoj biti sve više slučajeva zaraznih bolesti koje prenose ove male leteće krvopije.