Više od dvije trećine Zemlje pokriveno je vodom, pa ako nemamo sreće, asteorid koji bi nas pogodio vrlo vjerojatno će napraviti prilično veliki 'bluć'. Zato su dr. sci .Galen Gisler i njegovi kolege iz Nacionalnog laboratorija u Los Alamosu uz pomoć superkompjutora izradili simulirali kako bi se kinetička energija "svemirske stijene" prenjela na ocean, prenosi Gizmodo.
A rezultati bi mogli iznenaditi mnoge, osobito ako ste takav udarac zamišljali kako je prikazan u filmu Žestoki udar. Asteroidi su "šiljati" a valovi od takvih udaraca brzo splasnu, ( a ne rastu do kilometarskih veličina na putu do New Yorka kojeg progutaju).
Ubojita para
Puno veći problem kod udara asteroida u ocean bila bi vodena para.
"Najznačajna posljedica udarca u ocean bila bi lansiranje vodene pare u stratosferu, što bi vrlo vjerojatno utjecalo na klimu" istaknuo je dr. sci. Gisler. Simulacija je pokazala da bi velik asteroid, promjera 250 metara, koji bi se zagrijao ulaskom u atmosferu u paru pretvorio 250 milijuna tona vode. (Prilično težak video možete pogledati na stranicama laboratorija)
Para koja bi završila u troposferi relativno bi brzo pala u obliku kiše, no problem stvaraju vodene čestice koje bi završile u stratosferi, sloju atmosfere u kojem je i ozonski omotač. Tamo bi vodena para ostala prilično dugo, i djelovala kao snažan staklenički plin.
Jedna iznimka...
Naravno, mnogi asteroidi niti ne dospiju do površine. Manji, koji su puno češći, najčešće eksplodiraju još dok su u zraku, i tako stvaraju val pritiska koji se širi u svim pravcima. Gislerov model pokazuje da takvi asterodi stvaraju znatno manje stratosferske pare.
U konačnici, ističe Gisler, asteoroidi iznad oceana su puno bezopasniji od onih koji bu udarili u kopno. Uz jednu veliku iznimku - astoreodi koji bi udario blizu obale.
"Udarac ili ekplozija asteroida iznad naseljene obale bila bi iznimno opasna" kaže Gisler. U tom slučaju stvarno slijedi filmski divovski tsunami koji "ždere" gradove.