RAZORNO, ALI PRELIJEPO: /

Ne biste vjerovali, ovako bi izgledao udar asteroida u ocean

Image
Foto: Giphy

Tim znanstvenika iz laboratorija u američkom Los Alamosu odlučio je izraditi model koji simulira udarac asteorida u more - a rezultat je dokaz i da posvemašnja apokalipsa može biti prekrasna.

15.12.2016.
21:41
Giphy
VOYO logo

Više od dvije trećine Zemlje pokriveno je vodom, pa ako nemamo sreće, asteorid koji bi nas pogodio vrlo vjerojatno će napraviti prilično veliki 'bluć'. Zato su dr. sci .Galen Gisler i njegovi kolege iz Nacionalnog laboratorija u Los Alamosu uz pomoć superkompjutora izradili simulirali kako bi se kinetička energija "svemirske stijene" prenjela na ocean, prenosi Gizmodo.

Image
DRAMATIČNO UPOZORENJE NASA-e: /

Zemlju bi zaista mogao udariti asteroid, a uopće nismo spremni

Image
DRAMATIČNO UPOZORENJE NASA-e: /

Zemlju bi zaista mogao udariti asteroid, a uopće nismo spremni

A rezultati bi mogli iznenaditi mnoge, osobito ako ste takav udarac zamišljali kako je prikazan u filmu Žestoki udar. Asteroidi su "šiljati" a valovi od takvih udaraca brzo splasnu, ( a ne rastu do kilometarskih veličina na putu do New Yorka kojeg progutaju).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ubojita para

Puno veći problem kod udara asteroida u ocean bila bi vodena para.

"Najznačajna posljedica udarca u ocean bila bi lansiranje vodene pare u stratosferu, što bi vrlo vjerojatno utjecalo na klimu" istaknuo je dr. sci. Gisler. Simulacija je pokazala da bi velik asteroid, promjera 250 metara, koji bi se zagrijao ulaskom u atmosferu u paru pretvorio 250 milijuna tona vode. (Prilično težak video možete pogledati na stranicama laboratorija)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: LANL.gov

Para koja bi završila u troposferi relativno bi brzo pala u obliku kiše, no problem stvaraju vodene čestice koje bi završile u stratosferi, sloju atmosfere u kojem je i ozonski omotač. Tamo bi vodena para ostala prilično dugo, i djelovala kao snažan staklenički plin.

Jedna iznimka...

Naravno, mnogi asteroidi niti ne dospiju do površine. Manji, koji su puno češći, najčešće eksplodiraju još dok su u zraku, i tako stvaraju val pritiska koji se širi u svim pravcima. Gislerov model pokazuje da takvi asterodi stvaraju znatno manje stratosferske pare.

U konačnici, ističe Gisler, asteoroidi iznad oceana su puno bezopasniji od onih koji bu udarili u kopno. Uz jednu veliku iznimku - astoreodi koji bi udario blizu obale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Udarac ili ekplozija asteroida iznad naseljene obale bila bi iznimno opasna" kaže Gisler. U tom slučaju stvarno slijedi filmski divovski tsunami koji "ždere" gradove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo