Ali spol ipak ima ulogu u tome kako dugotrajan boravak u svemiru utječe na tijela astronauta, piše Science Alert.
Nedovoljno žena za detaljnu analizu
U lipnju 2013. NASA je u suradnji s Nacionalnim institutom za svemirska biomedicinska istraživanja (NSBRI) objavila izvještaj nakon proučavanja kardiovaskularnih, imunoloških, sensorimotoričkih, mišićnoskeletalnih, reproduktivnih i bihevioralnih učinaka svemira posebno na muškarce, i posebno na žene.
Zbog nesrazmjera dostupnih podataka - 477 muškaraca nasuprot 57 žena, teško je izvući čvrste zaključke samo na temelju spola, no pronađeni su neki zanimljivi rezultati.
Razlike ipak postoje
NASA je napravla infografiku koja prikazuje neke od razlika otkrivenih među muškarcima i ženama po pitanju učinaka (kao i potencijalnih učinaka, temeljenih na razlikama u fiziologiji) dugotrajnih svemirskih letova.
Tako su u svemiru muški astronauti bili manje skloni vroglavici i dezorijentiranosti od svojih kolegica, dok se s druge strane ženama nije drastično pogoršavao vid. Žene su su bile sklonije upalama mokraćovoda, dok je muškarcima češće slabio sluh, posebno na lijevom uhu.
Pokazale su se i psihološke razlike. Tako su žene astronauti na testiranjima pokazivale veću sklonost preciznosti nego brzini, dok je kod muškaraca bilo obrnuto.
NASA je zaključila kako je potrebno izabirati više žena za za svemirske misije, kao i poticati što više i muških i ženskih astronauta na testiranja, kako na Zemlji tako i u svemiru.