PRISTAJANJE USPJEŠNO: /

Kineski svemirski brod Shenzhou 11 pristao uz svemirsku stanicu Tiangong 2

Image
Foto: China Manned Space Engineering Program

Dva kineska astronauta stigla su u svemirski laboratorij Tiangong 2 (Nebeska palača 2), u misiji čiji je glavni cilj razvijanje Kine kao svemirske sile, prenosi BBC.

19.10.2016.
12:39
China Manned Space Engineering Program
VOYO logo

Svemirski brod Shenzhou-11 (Božanski brod) uzletio je iz sjeverne Kine ovog ponedeljka, a pristao je uz Tiangong 2 u 3:24 po pekinškom vremenu, (20:24 po srednjeeuropskom).

Jing Haipeng i Chen Dong provesti će slijedećih 30 dana u svemiru provodeći eksperimente. Biti će to najduži boravak kineskih astronauta u svemiru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Punjenje' svemirskog laboratorija posadom

Pristajanje se dogodilo 393 kilometra iznad Zemlje, a radilo se o daljinski upravljanoj proceduri koja je trajala oko dva sata, tvrde kineski državni mediji.

Državna je televizija u srijedu ujutro prenosila u živo pristanak svemirskog broda na svemirsku stanicu i dolazak astronauta, koji su otplutali kroz usku, metar dugačku i 80 cm široku cijev u laboratorij.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Astronauti su "poslali pozdrave svim ljudima nacije".

U svemirskom će laboratoriju astronauti provoditi razne eksperimente, od uzgoja biljaka poput riže i kres salate, do ultrazvučnog skeniranja samih sebe, kako bi pratili promjene u tijelu u uvijetima mikrogravitacije.

"Riža je osnova prehrane kineskog naroda pa se nadamo kako ćemo ju u budućnosti saditi i u svemiru", izjavio je Zheng Huiqiong, stručnjak Instituta za biljnu fiziologiju i ekologiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina je treća zemlja u svijetu, nakon Rusije i Sjedinjenih Država, koja je provela vlastitu misiju s posadom. Shenzhou-11 njen je šesti svemirski brod u kojem su bili astronauti.

Ambiciozni kineski planovi

Tiangong 2 se namjerava proširiti u bliskoj budućnosti dodavanjem novih modula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kina ima izrazito velike ambicije sa svemirom - trajnija svemirska postaja u nadolazećim godinama, mogućnost leta ljudske posade na Mjesec, pa čak i Mars, te najveći svemirski teleskop.

Troškovi kineskog svemirskog programa su astronomski, ali teško da ćete naći nekog običnog kineskog građanina koji bi se žalio zbog toga.

Samo ove godine Kina namjerava lansirati barem 20 misija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo