POKRETOM UZROKOVANA SLJEPOĆA: /

Iluzija pomoću koje će točke nestati pred vašim očima

Image
Foto: Wikipedia

Ako se želite malo poigrati s vlastitim osjetilima, imamo pravu stvar za vas.

1.1.2016.
12:01
Wikipedia
VOYO logo

Zagledajte se u bljeskajuću zelenu točku koja se nalazi usred animacije dolje i primjetiti ćete nešto neobično.

Ako budete dovoljno dugo buljili u zelenu točkicu, tri će okolne žute točke nestati. Taj se fenomen zove 'pokretom uzrokovana sljepoća', a radi se o vrsti iluzije koja prouzrokuje gubitak iz vida predmeta koji se nalaze ravno pred nama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0

Iako možda djeluje kao da se radi pogrešci vašeg moždanog vizualnog sustava, ne brinite. Stvar je jednostavno u filtriranju viška informacija.

Istraživanje koje su 2008. pravela dva znanstvenika sa Sveučilišta Yale, Joshua J. New i Brian J. Scholl, dovelo je do zaključka kako bi te žute točke mogle u stvari predstavljati neki oblik 'slijepe pjege'. Oči svih sisavaca imaju slijepu pjegu u svome vidnome polju. Radi se o mjestu gdje optički živac ulazi u mrežnicu, pa ne sadrži fotoreceptorske stanice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žute točke u animaciji nisu stalno nevidljive oku, predstavljaju samo privremenu slijepu pjegu.

Općeprihvaćena teorija o pokretom uzrokovanoj sljepoći kaže kako je razlog zašto ne vidimo žute točke fenomen po imenu senzorsko preopterećenje. Kako se mreža oko zelene točke okreće, dok žute točke cijelo vrijeme ostaju na istome mjestu, i ostaju nepromjenjene, mozak ih počne percipirati kao nebitnu informaciju pa ih ignorira.

Mozak i tako ne procesira automatski sve informacije koje dobija od svojih senzora, jer bi došlo do preopterećenja, te stoga filtrira informacije koje se opetovano javljaju, a bez da se mijenjaju.

Image
Foto: Wikipedia

Ali istraživanje provedeno na Yaleu sugerira nešto drugo. Umjesto da mozak automatski uklanja komade nepromijenjenih informacija kako se ne bi preopteretio, istraživanje navodi kako um percipira takve predmete kao da su u suprotnosti s logikom onoga što primjećuje u stvarnome životu. Mozak jednostavno ne prihvaća kako bi neki objekt mogao postojati na temelju informacije koju posjeduje. I zbog toga takav predmet nestane iz vidokruga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autori istraživanja sugeriraju da što je veća vizualna različitost izmeđi dva uprotstavljena stimulansa, u ovome slučaju plave rešetke koja se okreće oko bljeskajuće zelene točke s jedne strane, i nepomičnih žutih točki s druge, to će učinkovitije napromjenivi dijelovi moći nestati iz vidnog polja. Jedan je eksperiment čak pokazao da se takav oblik slijepe točke može stvoriti i bez pokretnog stimulansa, već samo mijenjanjem sjaja objekta.

IFLScience/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo