Pogled u jezgru Mliječne staze

Astronomi su postigli najjasnija promatranja zvijezda koje se kreću oko supermasivne crne rupe u jezgri naše galaksije.

23.9.2000.
1:34
VOYO logo


Promatranja su omogućila znanstvenicima da sa savršenom točnošću odrede položaj crne rupe poznat pod imenom Sagittarius A* (Sgr A*), koji je 26.000 svjetlosnih godina udaljen od Zemlje. Fotografije su snimane u razdoblju od četiri godine (od 1995.) s promatračnice Keck na Havajima. Ishod istraživanja objavljen je u časopisu Nature.

Sagittarius A* nalazi se u samoj točki oko koje se okreće naša galaksija. Već se dulje vremena pretpostavljala prisutnost crne rupe na tom mjestu, a razlog je tomu bilo blijedo zračenje te specifična kretanja zvijezda koje ga okružuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koristeći desetmetarski teleskop Keck, koji se nalazi na vrhu vulkana Mauna Kea na Havajima, profesor Andrea Ghez i nekoliko kolega sa Sveučilišta California, načinili su nekoliko fotografija Sgr A*. One prikazuju tri zvijezde koje orbitiraju udaljene od Sgr A* otprilike 16 milijardi kilometara. Njihovo kretanje oko pretpostavljene crne rupe otkrilo je ne samo njihovu brzinu već je omogućilo i proračun akceleracije.

Ti su proračuni omogućili bolju analizu mase središnje crne rupe u Sgr A*, te se ona sada procijenjuje na 2,6 milijna masa Sunca. Pretpostavlja se da se taj neobičan objekt proteže na otprilike 400 milijuna kilometara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vjeruje se da su crne rupe uobičajena pojava u jezgrama galaksija. Tako je i svemirski teleskop Hubble zabilježio dokaz za opstojnost takvog objekta u središtu galaksije M87. Izračunato je da bi njegova masa morala biti jednaka dvije do tri milijarde masa Sunca. Sgr A* nije toliko velika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo